Au fost anunțați laureații Festivalului de teatru „Birlic” de la Fălticeni. Marile câștigătoare sunt trupele de teatru „e-Real” din Corabia și „Atelierul de teatru” BotoșaniCultură

Au fost anunțați laureații Festivalului de teatru „Birlic” de la Fălticeni. Marile câștigătoare sunt trupele de teatru „e-Real” din Corabia și „Atelierul de teatru” Botoșani

       Accesări: 2299

Laureații ediției a 10-a a Festivalului Internațional de Teatru pentru Tineret „Grigore Vasiliu Birlic” au fost anunțați în cadrul Galei decernării premiilor care a avut loc în seara zilei de vineri, 21 august 2020.

Evenimentul s-a desfășurat pe scena mare a Festivalului, în curtea Muzeului de Artă „Ion Irimescu” din Fălticeni.

Așa cum v-am anunțat, date fiind restricțiile impuse de epidemia Covid-19, Concursul de interpretare al trupelor de teatru, cel mai așteptat eveniment din cadrul Festivalului, a avut loc într-un mod diferit.

Cele 10 trupe de teatru înscrise în competiție au trimis spectacolele în format electronic.

Spectacolele au fost vizionate pe dvd de juriul alcătuit din: actorul Dan Tudor, regizorul Gheorghe Balint, Silvia Ghilaș, profesorul Neculai Sturzu și tânăra actriță Ana Maria Fasolă.

În urma jurizării, Marele premiu al Festivalului Birlic a fost acordat (Ex-aequo) trupelor „e-Real”, din Corabia – județul Olt, și „Atelierul de Teatru”, din Botoșani.

Trupa de teatru din Botoșani a fost prezentă vineri la Fălticeni și a prezentat spectacolul câștigător pe scena din curtea interioară a Colegiului Național „Nicu Gane”.

Pentru înmânarea premiilor, pe scena Festivalului au urcat, alături de preotul Liviu Mihăilă – Președintele Asociației Fălticeni Cultural: prezentatorii Andrei Giurgia și Ștefania Mihăilescu, Inspectorul școlar general Grigore Bocanci – I.Ș.J Suceava, studenta Andrea Nechita – fostă membră a trupei Birlic, actorul Adrian Păduraru, Silvia Ghilaș – secretar al Teatrului Național „Vasile Alexandri” din Iași, actorul Dan Tudor, regizorul Gheorghe Balint și Ministrul culturii – Bogdan Gheorghiu (proiectul cultural a fost finanțat de Ministerul Culturii).

Atmosfera Galei a fost întreținută de violonista Diana Jipa și pianistul Ștefan Doniga. Cei doi artiști s-au numărat printre invitații de onoare ai festivalului.

Festivalul continuă până duminică, 23 august, cu spectacole de muzică franțuzească, teatru și folk, pe scena mare din curtea Muzeului de Artă „Ion Irimescu” și în curtea interioară a Colegiului Național „Nicu Gane”.

PREMIILE FESTIVALULUI – EDIȚIA A 10-A

Concursul de interpretare trupe de teatru

Marele Premiu:  Trupa „e-Real”, din Corabia, cu spectacolul „Epilog” și Trupa „Atelierul de Teatru”, din Botoșani, cu spectacolul „Port”.

Premiul I: Trupa „Thaliamar”, din Mangalia, cu spectacolul „Adolescenții”.

Premiul II: Trupa „Victory of art”, din București, cu spectacolul 8 femei.

Premiul III: Trupa de teatru antic „Katharsis”, din Botoșani, cu spectacolul „Nefericirile fericitului Augustin”.

Premiul pentru cea mai bună scenografie: Trupa „Prometeu”, din Pașcani, cu spectacolul “Câinii cu colaci în coadă”.

Premiul special al juriului „Matei Millo”: Trupa de teatru „Luminatorul”, din Focșani, cu spectacolul „Deșteapta pământului”.

Premiul special al juriului „Jules Cazaban”: Trupa „Colb”, din Sebeș, cu spectacolul „Stele de 5 stele”.

Premiul pentru inovaie teatrală: Trupa de teatru „Gong Arte”, din Râmnicu Sărat, cu spectacolul „Crimă pe palier”.

Premiul pentru interpretare masculină: Emanuel Gheralia (Corabia) și Alexandru Bența (Atelierul de teatru – Botoșani).

Premiul pentru interpretare feminină: Delia Radulescu (Mangalia) și Ana Rafaila (Corabia).

Concursul de recitare poezie și monolog

Poezie 7-14 ani

Marele premiu: Maria Iosep și Adela Șulea.

Premiul I: Afilipoaie Sabin și Mihaela Buzatu.

Premiul II: Ioana Lucia Stoica.

Premiul III: Bianca Buzatu și Ecaterina Monoranu.

Mențiuni: Daniel Tudosă, George Puiu, Lavinia Apostol, Oana Balnuș.

Poezie 15-25 ani

Marele premiu: Carina Mihăilă.

Premiul I: Tatiana Andrei.

Monolog 7-14 ani

Marele premiu: Maria Iosep.

Premiul I: Adela Șulea.

Premiul II: Georgiana Balcan.

Premiul III: Andrei Puiu.

Mențiuni: Denisa Tofan, Ilinca Tapalagă, Iulia Pegescu, Ana Maria Balcan.

Monolog 15-25 ani

Premiul I: Carina Mihăilă.

Premiul II: Denis Halasz.

ȘTIRI