Joia este zi de controale. Polițiștii Municipiului Fălticeni au desfășurat ieri cea mai amplă acțiune de control din acest an, într-o intervenție coordonată pe linie rutieră, de ordine și de siguranță publică. 20 de agenți au participat la activitățile propuse, fiind angrenați inclusiv personal operativ din cadrul Secțiilor de Poliție Rurală.
Țintele aceste razii au fost multipple și au vizat scop prevenirea și combaterea faptelor antisociale, verificarea respectării legislației în domeniul comercial, dar și depistarea persoanelor care încalcă normele rutiere sau comit alte abateri.
Acțiunea s-a desfășurat atât în trafic, cât și în zonele de interes public, cu accent pe localurile de alimentație publică, baruri și alte spații unde se adună frecvent grupuri mari de persoane.
În cadrul controalelor, polițiștii au legitimat numeroși cetățeni, au verificat documente și au efectuat verificări privind respectarea regulilor pentru asigurarea pazei unităților comerciale.
Pe parcursul raziei au fost constatate numeroase de nereguli, cele mai multe dintre acestea fiind sancționate contravențional.
Polițiștii fost 200 de amenzi, pentru abateri diverse, cele mai multe la regimul rutier. Valoarea sancțiunilor aplicate depășește 59.000 de lei.
Polițiștii rutieri au acționat cu pistolul radar pe strada Sucevei, unde au aplicat zeci de amenzi pentru șoferii grăbiți.

Controale la săli de jocuri
De asemenea, în cadrul acțiunii, două persoane au fost reținute, acestea fiind implicate în dosare aflate în instrumentarea polițiștilor. Măsura reținerii a fost dispusă în urma unor verificări și constatări care au impus continuarea cercetărilor sub aspect penal.
Controalele au vizat și șoferii care tranzitau zona, fiind efectuate peste 130 de testări pentru consumul de alcool și alte substanțe interzise, în scopul reducerii riscului producerii accidentelor rutiere.
Au fost verificate peste 200 autovehicule și documentele conducătorilor auto, dar și 240 de persoane.
Polițiștii reținut două persoane din Fălticeni, implicate într-o altercație, pe care le-au introdus în arestul IPJ Suceava.
Două persoane reținute și un flagrant
Pe parcursul activităților de control, desfășurate pe linie rutieră, agenții au depistat în flagrant un șofer, pe strada Pleșești Gane, care conducea un autoturism fără să dețină permis auto.
În cadrul raziei au fost verificate 14 săli de jocuri și două firme.
Reprezentanții Poliției Municipiului Fălticeni au precizat că astfel de acțiuni vor continua și în perioada următoare, atât în Fălticeni, cât și în alte localități din județ, scopul principal fiind creșterea gradului de siguranță pentru cetățeni și descurajarea comportamentelor ilegale.
Autoritățile transmit că astfel de razii au un rol preventiv important, vizând menținerea ordinii publice și reducerea faptelor care pot afecta siguranța comunității, în special în zonele aglomerate sau cu potențial de risc.









