Spitalul din Fălticeni internează tot mai mulți pacienți cu coronavirus. 29 de persoane sunt în sectorul COVIDSănătate

Spitalul din Fălticeni internează tot mai mulți pacienți cu coronavirus. 29 de persoane sunt în sectorul COVID

       Accesări: 2580

Cresc cazurile de infecții, cresc și spitalizările. Unitatea medicală din Fălticeni internează tot mai mulți pacienți care s-au îmbolnăvit de coronavirus. În informarea furnizată de autorități se arată că 29 de persoane primesc îngrijiri de specialitate în sectorul COVID.

Pacienții sunt internați în pavilionul Secției Boli Infecțioase din cartierul Maior Ioan, unde au fost realizate circuitele cerute de legislația sanitară.

La data de 23 septembrie erau internate și două persoane suspecte de infecție cu noul coronavirus.

Pacienții depistați pozitiv au forme medii. Potrivit datelor furnizate Direcția de Sănătate Publică Suceava, în sectorul COVID al spitalului din Fălticeni mai sunt 11 locuri libere.

Sectorul COVID la Fălticeni a fost deschis în urmă cu o săptămână. În prima zi au fost internate cinci persoane cu forme medii și ușoare ale bolii.

Sub aspect epidemilogic, joi, 23 septembrie, erau la nivel local 112 cazuri active.

Rata de infectare în municipiul Fălticeni este de 3,45 la mia de locuitori, valoare ce impune aplicarea scenariului roșu.

La nivel județean sunt peste 1.900 de cazuri active.

În cele șapte spitale din județ sunt 425 de pacienți internați cu coronavirus. Mai bine de jumătate dintre aceștia au forme medii, iar un sfert au forme grave.

Situație internări spitale pacienți coronavirus (23 septembrie 2021)

SpitalPaciențiUșorMediu GravCriticSuspecți COVID
Fălticeni29029002
Suceava19868292180
C. Moldovenesc413261202
G. Humor291316001
Rădăuți89087020
Siret221111000
V, Dornei17412101
Total42537263105206

FACEBOOK SHARES:

ȘTIRI