Măsură drastică pentru fălticeneni. Diasil refuză să mai ridice pubelele cu deșeuri depozitate necorespunzătorLocal

Măsură drastică pentru fălticeneni. Diasil refuză să mai ridice pubelele cu deșeuri depozitate necorespunzător

       Accesări: 3206

Pubelele sunt verificate la sânge. Angajații Diasil, operatorul zona care ridică și transportă deșeurile reciclabile, nu mai tolerează indiferența fălticenenilor care refuză să depoziteze corect deșeurile reciclabile. Cei care nu respectă regulile de colectare selectivă rămân cu pubelele pline în fața porții. Exact ceea ce se întâmplă de două zile încoace.

Lucrătorii DIASIL au început de miercuri campania de verificare la beneficiarii casnici din Fălticeni și anunță că deșeurile depozitate greșit în recipientele pentru reciclare nu vor mai fi ridicate.

Măsura vine după ce, în urma controalelor, au fost descoperite numeroase situații în care pubelele destinate materialelor reciclabile au fost folosite pentru gunoi menajer, resturi de construcții sau alte deșeuri care nu corespund categoriei de colectare.

Sunt numeroase cazurile în care locuitorii de la case s-au trezit cu pubela neridicată în ziua colectării.

Operatorul DIASIL desfășoară din această săptămână, campania de informare și verificare în teren, iar măsurile sunt aplicate deja acolo unde sunt constatate nereguli. Acțiunea are rolul de a-i determina pe cetățeni să respecte regulile privind colectarea selectivă și vine în contextul în care, în multe gospodării, recipientele destinate reciclării sunt folosite pentru depozitarea unor deșeuri care nu au ce căuta în ele.

Noua procedură este una simplă, dar fermă.

Dacă angajații Diasil constată că într-o pubelă, destinată colectării selective, au fost aruncate la întâmplare deșeuri necorespunzătoare, aceasta nu va mai fi golită.

În schimb, pe recipient este aplicată o bandă adezivă cu mesajul „Selectare Incorectă”, iar pubela rămâne la poarta locuinței până când proprietarul sortează corect deșeurile.

Ridicarea va fi făcută doar după ce conținutul respectă regulamentul de colectare selectivă.

Reprezentanții operatorului de salubritate spun că problemele sunt numeroase, în special în zona caselor, motiv pentru care campania se desfășoară exclusiv în aceste cartiere.

În timpul verificărilor, lucrătorii au găsit în recipientele destinate reciclării materiale de construcții, deșeuri vegetale, saci cu pământ și chiar animale decedate.

Toate acestea au fost depozitate în pubele destinate hârtiei și cartonului, plasticului și metalului sau altor fracții reciclabile, făcând imposibil procesul de reciclare.

Astfel de situații compromit întregul conținut al recipientului și duc la refuzul colectării.

Campania de informare și verificare a început în această săptămână și se desfășoară în zilele de colectare, respectiv, luni, miercuri și vineri.

Pentru prevenirea eventualelor conflicte cu cetățenii, echipele Diasil sunt însoțite de polițiști locali, care oferă sprijin pe parcursul acțiunilor din teren.

Pe lângă verificări, angajații explică proprietarilor modul corect de utilizare a fiecărei pubele și motivele pentru care respectarea regulilor este esențială.

Deșeurile depozitate separat este obligatorie, iar persoanele care nu respectă această regulă pot fi sancționate conform legislației în vigoare.

Mai mult decât atât, reprezentanții administrației locale avertizează că, dacă gradul de colectare selectivă nu va crește, municipiul Fălticeni riscă plăți majorate, iar acest lucru s-ar putea reflecta direct în factura plătită de cetățeni.

Există posibilitatea ca taxa de salubrizare să crească chiar și de trei ori, în cazul în care obiectivele privind reciclarea nu vor fi atinse, iar deșeurile vor continua să fie amestecate și depozitate necorespunzător.

Fălticeneni sunt rugați să respecte regulile de colectare selectivă și să folosească fiecare recipient doar pentru categoria de deșeuri căreia îi este destinat.

Simplă sortare făcută acasă contribuie la protejarea mediului, la reducerea cantității de deșeuri care ajung la depozitare și la evitarea unor costuri suplimentare pentru întreaga comunitate.

Seclectare deșeurile realizată corect, contribuie semnificativ la protejarea mediului înconjurător, la reducerea cantității de deșeuri care ajung la depozitele de eliminare și la creșterea eficienței procesului de reciclare.

În plus, respectarea acestor reguli ajută la evitarea contaminării fracțiilor reciclabile, ceea ce poate compromite întregul proces de valorificare a materialelor.

Prin implicarea fiecărui beneficiar, municipiul Fălticeni poate reduce costurile suplimentare generate de gestionarea necorespunzătoare a deșeurilor și poate contribui la menținerea unui oraș mai curat, mai sănătos și mai responsabil față de mediu.



ȘTIRI