Duminică cu ghinion. Un accident de muncă grav s-a produs astăzi după-amiază, la fabrică de țevi din comuna Baia. Un angajat, în vârstă de 26 de ani, s-a rănit, după ce și-a prins capul într-un utilaj industrial.
Potrivit informațiilor furnizate de cadrele medicale, incidentul a fost anunțat printr-un apel la numărul unic de urgență 112.
La locul accidentului a fost trimis un echipaj cu medic al Substației de Ambulanță Fălticeni.
Primele date arată că utilajul la care lucra tânărul, din comuna Baia, s-ar fi defectat în timpul programului de lucru.
Acesta ar fi încercat să identifice și să remedieze problema.
În momentul în care și-a introdus capul în zona mecanismului, pentru verificarea defecțiunii, a fost surprins și prins de utilaj, suferind un traumatism cranio-facial prin strivire.
La sosirea echipajului medical, victima era conștientă, fapt care a permis acordarea rapidă a îngrijirilor necesare.
Medicul și asistentul medical i-au acordat primul ajutor, l-au stabilizat și au decis transportarea de urgență.
Pacientul se află acum la Unitatea de Primiri Urgențe din cadrul Spitalul Clinic Județean de Urgență „Sfântul Ioan cel Nou” Suceava, unde a fost preluat pentru investigații și tratament de specialitate.
Accidentul urmează să fie cercetat de autoritățile competente, care vor stabili cu exactitate modul în care s-a produs incidentul.
Starea de sănătate a tânărului va fi monitorizată de medicii suceveni.






