Două sportive din comunele Preutești și Cornu Luncii au obținut medalia de argint la Cupa României la box femininSport

Accesări: 2751

Palmaresul unui club fălticenean se îmbogățește la începutul primăverii. Două sportive din comunele Preutești și Cornu Luncii au reușit să urce pe podiumul unei competiții de talie națională. După un parcurs excelent, Marina Apetroae şi Andreea Borşa s-au remarcat în cadrul Cupei României la box.

Fetele au ajuns până în finala competiției, rezervată categoriilor senioare, tineret, junioare și cadeți.

Andreea Borșa (Cornu Luncii) a cucerit argintul la tineret, la categoria 63 de kilograme, după partida disputată cu Bianca Vasilache (Tulcea).

Marina Apetroae (Preutești) a obținut medalia de argint la cadeți, la categoria 48 de kilograme, în meciul disputat împotriva Nadiei Cojocaru (Constanța).

Competiția s-a desfășurat în perioada 1-4 martie la Complexul sportiv „Lia Manoliu” din București.

Mahanu Design

Andreea Borșa a mai obținut la finele lunii februarie altă doua medalie de argint la turneul internaţional „Braşov Open”.

Tinerele pugiliste sunt pregătite de maestrul emerit Vasile Nistor și de instructorul Cristinel Onofrei.

Apetroae Marina (13 ani) și Borșa Andreea Borșa (17 ani) sunt legitimate la clubul ACS „Șomuz” Fălticeni