Victorie pentru Șomuz Fălticeni în ultimul meci oficial din acest an. Echipa termină turul pe locul 9Sport

Accesări: 331

Turul Ligii a 3-a de fotbal s-a încheiat la finalul săptămânii, odată cu disputarea partidelor din etapa a 15-a.

Șomuz Fălticeni s-a impus cu 2-0 în confruntarea cu Hușana Huși. Golurile au fost marcate în repriza secundă: Alin Priboi (minutul 51) și Eduard Julei (minutul 90), golgeterul echipei, cu 7 reușite. Ambele goluri au venit după pasele decisive ale camerunezului Christ Afalna.

Victoria le-a adus fălticenenilor clasarea pe locul 9, cu 17 puncte (cu 4 mai multe decât la finalul turului, în precedentul sezon).

Șomuz: Pascal A. (cpt) – Chisăliță F., Toukam Fr., Song A., Marinescu R., Robciuc F., Aflalna Ch., Njindja W., Negură F. (46 priboi A.), Julei E. (91 Zamă I.), Tchassem F. (70 Ionescu P.). Rezerve neutilizate: Pascal C., Plăcintă C. Antrenor: Stoica Daniel.

Campioană de toamnă este Aerostar Bacău, cu un avans de 4 puncte în fața Forestei Suceava. Podiumul primei serii este completat de Ceahlăul Piatra Neamț.

Mahanu Design
Livrare Pizza, Kebab - Falticeni

Campionatul se va relua în luna martie.

Antrenorul Daniel Stoica a ținut să-și felicite jucătorii, dar și pe toți cei care au fost alaturi de echipă în această primă parte a campionatului.

“Victorie obținută cu aceleași emoții pe care le-am trăit în toate emeciurile din tur. Un joc bun, consistent, dar fără finalitate, ratând cu ușurință ocaziile avute. Deschiderea scorului a venit de la cine mă așteptam mai putin, Alin Priboi, după o lovitură cu capul. La fel a fost și parcursul nostru din campionat: puncte scoase pe terenuri unde ne așteptam mai puțin. Jocul bun a continuat și, chiar dacă am rămas în 10, dupa eliminarea lui Chisăliță, am reușit să mărim avantajul după o fază în care Julei nu iartă atunci când are astfel de ocazii.

Una peste alta, a fost un început de campionat greu, frumos, care ne obligă să îmbunătățim tot ce am făcut până acum. Asta înseamnă să întărim echipa și să ne despărțim de cei care nu au reușit să se impună, multumindu-le pentru tot. Urmeaza o campanie grea, de noi achiziții, să intărim echipa acolo unde am avut probleme”, ne-a declarat antrenorul Daniel Stoica.