Un sportiv din Fălticeni și-a adjudecat trei medalii de aur la concursul organizat de Liga Performanței în NatațieSport

Accesări: 1977

Succes după succes și patru clasări pe podium. Fălticeneanul Matei Stan s-a numărat printre laureații concursului de înot organizat de Liga Performanței în Natație. Este vorba de competiția „Memorialul Aurel Vasile”, desfășurată la Complexul Sportiv Otopeni, la finalul lunii mai.

La start s-au aliniat 400 de sportivi legitimați la 28 de cluburi din România, Ucraina și Republica Moldova.

Matei Stan a încheiat concursul cu trei medalii de aur și una de bronz.

Sportivul din Fălticeni s-a remarcat în probele 50 m liber, 50 m spate și 100 m liber pe care le-a încheiat pe locul întâi. În proba de 100 m spate, el s-a clasat pe locul al treilea.

La competiție au fost prezenți și campionii Carmen Bunaciu și Robert Glință, care au oficiat festivitatea de premiere.

Mahanu Design
Livrare Pizza, Kebab - Falticeni

Întrecerea din bazin a fost acerbă, ținând cont de nivelul de pregătire al concurenților.

Matei are 11 ani și este membru al clubului de înot Dinamo.

Startul în sportul de performanță l-a avut în bazinul Complexului de Agrement „Nada Florilor” Fălticeni, în cadrul clubului local de natație sub îndrumarea antrenorilor Andrei Pinticanu și Luis Lăcătuș.

Ambițios, talentat și cu perspectivă în sport, Matei Stan este una dintre tinerele speranțe ale înotului românesc.