Șomuz Fălticeni își complică situația în campionat după înfrângerea de la DorohoiSport

Accesări: 486

ACS Șomuz Fălticeni a suferit a doua înfrângere în campionatul Ligii a 3-a. Nou-promovata Dante Botoșani a câștigat cu 2-0 partida de sâmbătă, disputată la Dorohoi.

Cu două absențe importante în echipa de start, Eduard Julei și camerunezul Christ Afalna (suspendați ca urmare a cartonașelor roșii primite la Rădăuți), echipa din Fălticeni a controlat jocul în prima repriză.

Singura situație clară de gol a Șomuzului am consemnat-o abia în minutul 44, când Bogdan Forizs a executat perfect o lovitură liberă de la circa 200 de metri, însă portarul botoșănenilor a reușit să respingă mingea în corner.

Evoluția echipei pregătite de profesorul Daniel Stoica a avut de suferit în multe momente și din cauza deciziilor luate de arbitrul partidei, gălățeanul Dorin Burloiu, care a fragmentat jocul atunci când fălticenenii încercau să construiască în ofensivă.

Gazdele au reușit să marcheze două goluri în interval de 10 minute, suficient pentru a bloca echipa din Fălticeni, care a încercat, fără succes, să revină în joc.

Mahanu Design
Livrare Pizza, Kebab - Falticeni

După înfrângerea de la Dorohoi, Șomuz coboară un loc în clasament, pe locul 3.

Știința Miroslava și Bucovina Rădăuți sunt acum pe primele două poziții, care asigură prezența la baraj. Cel mai probabil aceasta va fi situația la finalul sezonului te toamnă.

Pentru ca lucrurile să nu se complice și mai multe de atât, Șomuz Fălticeni trebuie să obțină toate punctele puse în joc în ultimele două meciuri oficiale din acest an, ambele pe teren propriu: cu Hușana Huși (7 noiembrie) și Bradu Borca (14 noiembrie).

Dante Botoșani – Șomuz Fălticeni 2-0 (1-0)

Marcatori: Popovici Georgică (61), Codău Vlad (71)

Dante: Dascălu B. – Arăpașu A., Cososchi A., Cojocaru M., Baltariu R., Constantiniu A., Căinari C., Orășanu C. (cpt.), Ghiviziu A, Codău V., Merticariu A. Au mai intrat: Popovici G., Ghiorghiciuc A., Bosînceanu R., Staconschi A. Rezerve neutilizate: Duța A., Mitoșeriu C., Dănilă D., Pintilei A., Darîngă M.  Antrenor: Vespazian Colban.

Șomuz: Chindriș C. – Forizs B. (cpt.), Dohotaru I., Robciuc F. (77 Toader D.), Toukam Fr. (72 Păiuș A.), Njindja W., Ursu C., Micloș A.,  Bady Fr. (46. Tchassen F.), Tutuța C., Zapata A. (57 Padovei V.). Rezerve neutilizate: Pascal A., Chiseliță F., Ailenei F., Covăsan A. Antrenor: Daniel Stoica, Preparator fizic Andrian Levițchi.

Arbitri: la centru Burloiu Dorin (Galaţi), asistenți Iftode Florin (Târgu Bujor – Galaţi), Ichim Cristi Daniel (Brăila).

Observatori: Anițoaei Petronela (Iaşi) și Vamanu Vasile (Bacău).