Șomuz Fălticeni este învinsă de Foresta Suceava în ultima deplasare din această toamnăSport

Accesări: 516

Penultima etapă a turului de campionat a programat derbiul județean dintre Foresta Suceava și Șomuz Fălticeni.

Sucevenii și-au păstrat invincibilitatea pe teren propriu și la finalul acestui joc.

După ce Șomuz a fost în situația de a deschide scorul, în minutul 7, la o fază în care mingea a intrat în poarta gazdelor dar arbitrul de centru a fluierat o simulare a mijlocașului Marinescu, Foresta a deschis scorul după un corner, prin Robert Martin, fost jucător al Șomuzului.

După un corner a marcat și înaltul atacant Marin Alexandru, care a dublat avantajul Forestei la ultima fază a primei reprize.

După pauză, fălticenenii au ieșit mai curajos la joc, iar meciul a devenit tot mai antrenant.

Mahanu Design
Livrare Pizza, Kebab - Falticeni

Din păcate cei care au marcat au fost tot sucevenii, mai întâi prin căpitanul Dudu Drugă, iar Andrei Cerlincă a dus scorul la 4-0.

Mai erau trei minute din timpul regulamentar când Eduard Julei a reușit, în cele din urmă, să marcheze golul de onoare al Fălticeniului.

Șomuz a pierdut din nou la Suceava, dar important este că elevii antrenorului Daniel Stoica s-au luptat în multe momente de la egal la egal cu una dintre cele mai în formă echipe ale seriei.

Devine însă foarte important ultimul joc al sezonului, cel de săptămâna viitoare, în compania nou-promovatei Hușana Huși.

Șomuz trebuie să obțină victoria (care poate duce echipa chiar pe locul 9) pentru a pregăti în liniște partea a doua a campionatului.

“Niște copii, care erau considerați victime înaintea meciului, au demonstrat în multe momente ale jocului ce înseamnă un contraatac, o calitate individuală, o faza defensivă în care obligă echipa adversă să joace numai mingea lungă.

Dar toate acestea nu au fost deajuns să stopăm calitatea adversarilor la fazele fixe (cazul primelor două goluri). Arbitrajul a fost o altă componentă care a înclinat balanța într-o singură parte, (vezi golul anulat din prima repriză). Toate înteruperile din prima și a doua repriză, (mâna pe adversar /faulturi pentru a-i aduce pe suceveni cât mai aproape de poarta noastră, etc.

Nu caut alibiuri, dar aceasta a fost istoria jocului. Noi am produs fotbal, ei au adunat puncte. Bravo celor de la Suceava, le urez mult succes pentru retur!

Legat de persoanele care au fost la stadion și probabil au considerat că nu le facem cinste să le reprezentăm noi orașul, și au considerat că este bine să ne insulte prin înjurături aduse famimiliei, le pot spune ca se află într-o mare eroare.

Toți încercăm să facem cât mai mult pentru fotbalul din Falticeni. După echipa din Botoșani, suntem cei mai tineri din campionat. Omogenitatea unei echipe tinere se realizează în timp.

Din câte știu eu, avem bugetul cel mai mic din campionat, doar cei de la Pașcani sunt sub noi.

Frustrările politice nu se varsă pe un teren de sport.

Lista poate continua, dar am să mă opresc aici, și vă aștept la ultima etapă, extrem de importantă pentru noi”, ne-a declarat antrenorul Daniel Stoica.

Foresta Suceava – Şomuz Fălticeni 4-1 (2-0)
Marcatori: Robert Martin (14), Alexandru Marin (45+2), Dudu Drugă (69), Andrei Cerlincă (81) / Eduard Julei (87)

Foresta: Ailenei I. – Onofraș O., Sumanariu R., Mateciuc C., Drugă D., Rigoni M. (4. Pipos M.), Căinari C. (83. Boca V.), Cerlincă A., Hagiu V. (65 Grumăzescu R.), Martin R., Marin A. (70. June A.). Rezerve neutilizate: Cărbune A. Antrenor: Petre Grigoraș

Șomuz: Pascal C. – Chisăliță Fl., Toukam Fr. (73. Zamă I.), Song A., Robciuc F. (65 Plăcintă C.), Njindja W., Marinescu R., Afalna Ch., Negură F. (46 Priboi A.), Julei E., Tchassem Fr. Rezerve neutilizate: Pascal A., Murărașu A., Ionescu P.Antrenor: Daniel Stoica.

Rezultatele etapei a 14-a (22 noiembrie)
Aerostar Bacău – CSM Focşani 0-1
FC Botoşani 2 – Ştiinţa Miroslava 0-2
Ozana Târgu Neamţ – SC Oţelul Galaţi 3-2
CSM Ceahlăul Piatra Neamţ – KSE Târgu Secuiesc 3-0
CSM Paşcani – Sporting Lieşti 0-10
Universitatea Dunărea de Jos Galaţi – Bucovina Rădăuţi 0-2