Șomuz Fălticeni încheie sezonul cu un rezultat de egalitate la HușiSport

Șomuz Fălticeni încheie sezonul cu un rezultat de egalitate la Huși

Accesări: 370

S-a încheiat ediția 2020-2021 a Campionatului de fotbal – Liga a 3-a.

Sâmbătă, 30 aprilie, în ultima etapă a sezonului, Șomuz Fălticeni a obținut o remiză pe terenul echipei Hușana Huși, scor 1-1.

Ambele goluri au fost marcate în startul celor două reprize. Gazdele au deschis scorul în minutul 6, prin reușita lui Dănăilă. Golul le-a dat aripi jucătorilor Hușanei care au pus presiune continuă  pe poarta Șomuzului, apărată foarte bine de Claudiu Chindriș.

Fălticenenii au început să conteze în meci după minutul 25. Pe fondul ratărilor echipei gazdă, Șomuz putea să înscrie golul egalizator în ultimele secvențe ale reprizei, prin Joao Claudio.

Pauza a fost benefică pentru că Șomuz s-a întors de la cabine cu o altă atitudine. Sfaturile tactice ale antrenorului Daniel Stoica au fost înțelese așa cum trebuie de jucătorii Șomuzului. Drept dovadă, golul egalizator reușit foarte rapid de căpitanul Bogdan Forizs a dat mare încredere echipei. Șomuz a avut de cel puțin trei ori ocazia de marca golul desprinderii, însă și echipa gazdă putea să obțină pe final o victorie nesperată.

Mahanu Design
Livrare Pizza, Kebab - Falticeni

Din minutul 61 echipa gazdă a evoluat cu un jucător în minus, după ce marcatorul golului, Dănăilă, a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene.

“Rezultatul de astăzi reflectă campionatul pe care l-am făcut în acest an. Am început cu o repriză foarte slabă, în schimb în a doua repriză am practicat un joc frumos, aș putea spune chiar un joc spectaculos, cu multe ocazii de ambele părți. Una peste alta, spun că s-a terminat cu un egal meritat.

Consider că a fost un campionat eșuat din partea mea, un campionat în care speram mult mai mult. Am început foarte bine, eram echipa care făcea un fotbal frumos, un fotbal de calitate. În a doua parte  a campionatului nu știu ce s-a întâmplat, dar n-am mai fost aceiași. Așteptam mai mult de la cei care au venit, dar n-am putut să scot maximul din capacitățile lor. Îmi asum acest eșec și rămân la dispoziția clubului.

Suporterilor le mulțumesc că au fost aproape de noi, pentru că ne-au susținut până în ultimul minut al campionatului. Îmi cer scuze că nu am reușit să mă ridic la nivelul așteptărilor pe care ei le-au avut. Sper ca pe viitor, dacă va veni cineva să mă înlocuiască, sau dacă voi rămâne eu, să schimbăm fața acestei echipe, pentru că deja pot să spun că am devenit o echipă care emite pretenții ”, a declarat antrenorul Daniel Stoica pentru Cronica de Fălticeni.

Hușana: Turiță – Agrigoroaei, Deleanu, Gîrdea, Ciobanu, Dumitru, Izmană (Rotaru), Solomon, Oncică (Cozma), Dănăilă, Economou. Rezerve: Solomon, Jitaru, Țenu, Sînescu, Tătărușanu, Mihăiță, Chiriac.

Șomuz: Chindriș – Chisăliță, Dohotaru (25 Camara), Forizs, Njindja, Polifron, Sahlean, Robciuc, Ricciulli, Tchassem (87 Nistor), Tănăsoiu (46 Netbai). Rezerve neutilizate:  Cazacu.

Arbitri și observatori:
A: Frățilă Adrian (Vadu Paşii – Buzău)
A1: Andreiu Silviu (Râmnicu Sărat)
A2: Lucaci Claudiu (Bacău)
Obs: Meterciuc Petru (Târgu Neamţ)
Obs: Pop Ion Gabriel Flaviu (Bacău)

La final de sezon, Șomuz s-a clasat pe locul 7, cu 25 de puncte. Bucovina Rădăuți, câștigătoarea seriei, și Foresta Suceava vor participa în faza barajului pentru promovarea în Liga a 2-a