La Fălticeni s-a desfăşurat un turneu de tenis de câmp pentru copii. Prima competiție din acest anSport

Accesări: 904

Secţia de tenis ACS Nada Florilor din Fălticeni a fost gazda primului turneu de tenis de câmp din acest an, sâmbătă, 10 aprilie 2021.

Evenimentul sportiv a fost organizat de Federaţia Română de Tenis, ACS Nada Florilor şi Primăria Fălticeni, participarea a peste 40 de copii, cu vârste între 5 şi 11 ani, din Botoşani, Suceava, Roman, Târgu Neamţ şi Fălticeni.

Competiţia a fost dominată de micii sportivi din Fălticeni, care au obţinut următoarele rezultate:

Nivelul Roşu Starter: Locul 1 – Tanasă Efrenia, Locul 2 – Mitocaru Antonia, Locul 3 – Bura Gabriel.

Nivelul Roşu Challenger: Locul 1 – Sosoi Bianca, Locul 2 – Lazniuc Alexandru, Locul 3 – Gorban Victor.

Mahanu Design

Nivelul Portocaliu Fete: Locul 1 – Tănasă Elena, Locul 2 – Pintilii Amalia, Locul 3 – Iustin Maria.

Nivelul Portocaliu Băieţi: Locul 1 – Samachisa Christian, Locul 2 – Mitocaru Daniel, Locul 3 – Lupu Ionel.

Nivelul Verde: Locul 1 – Filipciuc Denis, Locul 2 – Benea Emanuel, Locul 3 – Luca Rotaru.

În afara competiţiei a avut loc şi un concurs pentru copiii debutanţi: Sofia Mitocaru, Nicol Gafiţa, Alexandru Pîntea, Sebi Radion şi Alex Dulgheriu.

În aceeaşi zi, ACS Nada Florilor a avut o reprezentantă la un concurs Under 10, la Bârlad, organizat de FRT. Sara Stan s-a clasat pe locul 2, fiind învinsă doar de o sportivă din topul naţional al categoriei.