Fălticeneanca Ștefania Oanea este vicecampioană națională la 800 de metri și medaliată cu bronz la 1.500 metriSport

Accesări: 960

Un nou succes pentru sportul fălticenean. Ștefania Oanea s-a remarcat printre participanții Campionatului Naţional de Atletism, concurs rezervat juniorilor sub 16 ani. Sportiva a încheiat competiția cu două medalii și un titlu de vicecampioană.

Competiţia, organizată la Bucureşti, în perioada 22-23 iulie, s-a desfășurat sub egida Federaţiei Române de Atletism.

Sporitivi de la cele mai importante cluburi din țară s-au reunit la startul ediției 2023.

Ştefania Oanea şi Roxana Vamanu au reprezentat CSS „Nicu Gane” la întrecerea atletică, alături de antrenorul Alin Findanis.

Ajunsă în finala competiției, Ștefania s-a clasat pe locul al doilea în proba de 800 de metri, fiind medaliată cu argint, devenind în același timp vicecampioană națională.

Mahanu Design

Atleta din Fălticeni a încheiat proba cu cu timpul de 2.20.71, la jumătate de secundă distanţă faţă de sportiva de pe primul loc.

În cursa de 1.500 de metri, Ștefania Oanea s-a clasat pe locul al treilea, performanță ce i-a adus medalia de bronz.

Chiar dacă n-a urcat pe podium, Roxana Vamanu s-a numărat printre sportivii care cu o prestație meritorie.

Antrenorul Alin Findanis a precizat că CSS „Nicu Gane” Fălticeni a fost din nou la înălțime, iar sportivii învață și evoluează pentru a deveni de la o competiție la alta.