Doi temerari din Fălticeni au ajuns în inima Munților Caucazului și vor să cucerească legendarul vârf KazbekSpecial

Doi temerari din Fălticeni au ajuns în inima Munților Caucazului și vor să cucerească legendarul vârf Kazbek

       Accesări: 2863

Expediție montană la mare înălțime. Doi temerari din Fălticeni au ajuns in inima Munților Caucaz pentru una dintre cele frumoase experiențe, la pas, pe care le poți avea în Georgia. Iubitori de aventură în natură Nicoleta Loghin și Ciprian Constantineanu vor să cucerească vârful Kazbek, aflat la peste 5.000 metri.

Drumul până la acest pisc, considerat de mulți drept cel mai frumos vârf al Caucazului, trece prin poteci accidentate, ghețari cu crevase, teren instabil, pantă accentuată pe ultimii 700 de metri.

Aerul rarefiat și vântul pot pune probleme, mai ales celor mai puțin experimentați.

Kazbek este considerat cel mai frumos vârf din Munții Caucazului. Legendele spun ca Vârful Kazbek este locul unde Prometeu a fost înlănțuit pentru ca a furat focul de la zei.

Pentru parcurgerea traseului este necesar ca aventurierii montani să aibă condiție fizică bună, însă pentru expediționarii fălticeneni nu există impedimente sub aspectul pregătirii fizice.

Nicoleta Loghin și Ciprian Constantineanu sunt Lideri Montani Internaționali, organizează numeroase tabere de anventură montană pentru copii, dar și expediții pentru iubitorii muntelui.

Ciprian, care este și Ghid Montan Național, se numără printre puținii români care au ajuns pe Mont Blanc, Elbrus și Kilimanjaro, ce fac parte din circuitele Seven Volcanoes și Seven Summits.

Înainte de a-l urca, Nicoleta și Ciprian vor face tura de aclimatizare, în ziua de dinaintea vârfului

Cei doi fălticeneni nu sunt singuri.

Alături de ei sunt Gabi Ivăncescu (Suceava), Iustin și Emilia Calancea (Rădăuți), Marius Popa și Marian Măireanu-Doboș (Iași) și Otilia Huszar (Cluj-Napoca).

Expediția pe muntele Caucazului este condusă de fălticeneanul Ciprian Constantineanu și georgianul Tsiklauri Kakhaberi, ghid montan cu acreditare internațională.

Urmează două zile pline de emoție, efort, bucurie și experiențe de neuitat pe creasta muntelui.

Temerarii se află acum la peste 3.000 de metri altitudine, în Refugiul Betlemi, fostă stație meteorologică, care va fi casa lor pentru următoarele zile, în drumul spre vârful Kazbek.

Astăzi și mâine se pregătesc pentru așa numita „Ziua Vârfului”, momentul când vor începe urcușul spre cel mai frumos loc din Munții Caucazului, de unde vor privi și admira peisajele naturale ale Georgiei.



Spalatorie covoare

ȘTIRI