Sărbătoare de suflet la Mănăstirea Slătioara. Ortodocșii de stil vechi l-au cinstit pe Sfântul Ierarh GlicherieReligie

Sărbătoare de suflet la Mănăstirea Slătioara. Ortodocșii de stil vechi l-au cinstit pe Sfântul Ierarh Glicherie

       Accesări: 866

Sărbătoare de suflet, cu lumină și binecuvântare. Sub razele unei zile toride de vară, dar cu inimile pline de credință, numeroși pelerini din țară și din străinătate au trecut din nou pragul Mănăstirii Slătioara pentru a lua parte la sărbătoarea Sfântului Ierarh Glicherie. Alături de aceștia, în rugăciune, au fost ierarhii, preoții și diaconii, care l-au cinstit pe întemeietorul acestui sfânt așezământ.

Aici, în urmă cu aproape 80 de ani, câțiva călugări, printre care și monahul Glicherie, ridicau, în ciuda vitregiilor vremii Mănăstirea Slătioara, un loc unde liniștea și credința s-au împletit armonios.

Sărbătoarea de astăzi marchează ziua acestui sfânt mărturisitor al Ortodoxiei, canonizat în anul 1999, un stâlp, apărător și far al credinței patristice, un om simplu și înțelept, cu credință de neclintit în Dumnezeu.

Oameni de toate vârstele au venit cu evlavie să se închine la moaștele sfântului, ocrotitor al comunei Râșca, dar și al norului moldav, să primească binecuvântare și să aducă mulțumire pentru ajutorul primit.

Cei nouă ierarhi care alcătuiesc Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi din România, împreună cu numeroși preoți și diaconi, au oficiat Sfânta Liturghie din ziua unei manifestări cu încărcătură aparte.

Înalt Prea Sfințitul Mitropolit Evloghie, originar din Fălticeni, este cel care s-a aflat în mijlocul ierarhilor, binecuvântând pelerinii, rugându-se alături de cler și credincioși în cinstea Sfântului Ierarh Glicherie.

Slujba s-a desfășurat în paraclisul de vară „Buna Vestire”, aflat în inima așezământului monahal, iar cântările psalților corului mitropolitan „Schimbarea la Față” au adus un plus de frumusețe și solemnitate momentului liturgic.

Cu ocazia acestui eveniment religios, au fost oficiate Sfinte Liturghii și la Catedrala Mitropolitană „Pogorârea Sfântului Duh” aflată lângă Mănăstirea Slătioara, dar și în biserica veche, unde odinioară, Ieromonahul, iar mai apoi Mitropolitul Glicherie slujea neîncetat împreună cu obștea monahală.

Moaștele sfântului ierarh, sărbătorit cu evlavie, au fost depuse lângă biserică, iar credincioșii s-au putut închina, pe tot parcursul evenimentului religios. Un element inedit la zi de sărbătoare, doi tineri elevi jandarmi, îmbrăcați în uniforme care amintesc de începuturile Jandarmeriei Române, au străjuit racla sfântului.

Slujba și-a urmat cursul firesc, cu ritualuri pline de simbolism, cântări și rugăciuni înălțătoare, într-o perioadă în care ortodocșii de stil vechi sunt în plin post al Sfinților Apostoli.

În predica rostită, Înalt Prea Sfințitul Mitropolit Evloghie a vorbit despre viața Sfântului Ierarh Glicherie, despre încercările prin care a trecut acesta și despre puterea credinței care a rămas neclintită în vremuri de prigoană.

Ierarhul a amintit schimbarea calendarului și urmările acestei decizii, precum și suferințele îndurate de Sfântul Glicherie și de obștea monahală în acele vremuri grele.

La final, Mitropolitul Evloghie i-a îndemnat pe credincioși să rămână aproape de Dumnezeu prin rugăciune, fapte bune și urmarea căii virtuților, iar Sfântul Ierarh Glciherie să fie călăuzitor al vieții.

Sărbătoarea s-a încheiat cu tradiționala procesiune în jurul bisericii.

Preoții au purtat racla cu moaștele Sfântului Ierarh Glicherie, urmat de soborul arhiereilor, in timp ce credincioșii au însoțit cu rugăciune și evlavie acest moment de mare însemnătate duhovnicească.

Sfântul Ierarh Glicherie este întemeietorul Mănăstirii Slătioara, ridicată în anul 1947, în perioada prigoanei comuniste. Canonizat în anul 1999, sfântul este cinstit ca Mărturisitor al Ortodoxiei și Făcător de minuni.

Un moment aparte al sărbătorii l-a constituit recitalul de cântece religioase oferit în dar la finalul Sfintei Liturghii, de corurile de copii și tineri pregătite de tânărul psalt Ionuț Sofia.

Duminica viitoare, credincioșii ortodocși de stil vechi sunt așteptați la hramul Mănăstirii Măgura, așezământ păstorit de Prea Sfințitul Sofronie, ridicat în inima pădurii Râșca, pe locul unde Sfântul Ierarh Glicherie s-a rugat și a trecut prin cele mai grele momente ale prigoanei.



ȘTIRI