Titlu naţional câştigat de atleta Roxana Vamanu de la CSS „Nicu Gane” Fălticeni în finala la 1500 de metriSport

Accesări: 1005

Secţia de atletism a Clubului Sportiv Şcolar „Nicu Gane” din Fălticeni a obţinut o nouă performanţă în competiţiile naţionale rezervat juniorilor.

Sala “Ioan Soter” din Bucureşti a găzduit, în zilele de 26-27 martie 2021, Finala Campionatului Naţional de Atletim,  în sală, pentru copii 1 şi 2, eveniment aflat în calendarul Federaţiei Române de Atletism.

CSS „Nicu Gane” Fălticeni a participat în competiţie cu 4 atleţi, pregătiţi de antrenorul Alin Findanis. Aceştia au concurat în probele de 800 şi 1500 metri.

Cel mai important rezultat al delegaţiei fălticenene a fost obţinut de atleta Roxana Vamanu, care a câştigat proba de 1500 de metri, adjudecându-şi titlul de Campioană Naţională!

Participarea în competiţie a tinerilor atleţi din Fălticeni ne-a fost relatată de antrenorul Alin Findanis.

Mahanu Design
Livrare Pizza, Kebab - Falticeni

Prima sportivă care a concurat, în proba de 800 de metri, a fost Bianca Căluşeriu, care a acuzat o indispoziţie de moment şi a realizat un timp inferior celui de la Bacau, din urmă cu cateva zile, rezultat ce i-ar fi adus medalia de aur şi titlul de Campion Naţional. În final, Bianca a venit pe locul4.

A urmat Vamanu Roxana, în proba de 1500 de metri. În stilul caracteristic, de mare luptătoare, Roxana nu le-a dat şanse adversarelor şi a ocupat locul 1.

Au urmat băieţii, Iacob Iustin şi Crîşmariu Luca, la 1500 de metri. Aflaţi în compania unor concurenţi valoroşi, ei au obţinut poziţiile 4 şi 5.

„Ne pregătim în continuare şi aşteptăm competiţiile în aer liber, cu speranţa rezultatelor,  cu clasări pe podium şi timpi superiori de la un concurs la altul”, ne-a declarat antrenorul Alin Findanis.