Toleranță zero pentru infracțiuni rutiere care au la bază consumul de alcool la volan. Polițiștii Compartimentului Rutier Fălticeni l-au trimis în arestul IPJ Botoșani pe un bărbat de 44 ani, din comuna Râșca, implicat în accidentul rutier de sâmbăta trecută. Cinci persoane au fost rănite, în acest incident, iar de-a dreptul halucinant este faptul că șoferul, care s-a urcat beat criță la volan, avea în mașină și pasageri, doi dintre aceștia fiind minori.
În urma cercetărilor desfășurate, agenții Compartimentului Rutier Fălticeni au stabilit că pe 11 octombrie 2025, în jurul orei 12:00, în timp ce conducea autoturismul marca VW Touran, pe D.J.209A, în localitatea Dumbrava, comuna Cornu Luncii, într-o curbă la dreapta, șoferul băut a pierdut controlul asupra direcției de mers, a pătruns pe sensul opus de deplasare și a intrat în coliziune frontală cu autoutilitara Mercedes-Benz, care circula regulamentar, din direcția opusă de deplasare.
Toți ocupanții mașinii, inclusiv conducătorul auto, au fost răniți în urma accidentului rutier.
Probele biologice recoltate la spital au arătat că alcoolemia șoferului din comuna Râșca era foarte mare, de 2,82 g/l alcool pur în sânge.
Astăzi, 15 octombrie, s-a admis propunerea Parchetului de pe lângă Judecătoria Fălticeni privind luarea măsurii arestării preventive faţă de șoferul din Râșca, acum în calitate de inclupat, pentru 30 de zile.
La aceeași dată, procurorul din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Fălticeni a dispus punerea în mișcare a acțiunii penale faţă de acesta, pentru comiterea infracțiunii de ”conducerea unui vehicul sub influența alcoolului”,
Faţă de inculpat, anterior, polițiștii din cadrul Compartimentului Rutier Fălticeni au dispus luarea măsurii preventive privative de libertate, reținere pentru pentru 24 ore.
Potrivit dispozițiilor legale, dosarul împreună cu propunerea de arestare preventivă trebuie înaintat instanței competente cu cel puțin șase ore înainte să expire măsura reținerii.
În decizia formulării propunerii de arestare preventivă pentru 30 de zile, procurorul de caz subliniază că s-a avut în vedere, în primul rând, modalitatea de săvârșire a faptei, iar independent de atitudinea inculpatului care a dat dovadă de o apreciere superficială a consecințelor faptei sale și o lipsa de responsabilitate faţă de obligativitatea respectării legislației în materia circulației rutiere, acesta a transportat cu autovehiculul, alte patru persoane, dintre care doi minori, a căror viață a pus-o în pericol împreună cu a celorlalți participanți la trafic.
Procurorul de caz menționează că „persoanele vătămate au fost transportate la spital pentru îngrijiri medicale și deși nu au rămas internate, s-a apreciat faptul că, rezultatul mai grav, respectiv, decesul persoanelor implicate nu s-a produs datorită unor facturi ce nu țin atitudinea inculpatului care a manifestat dispreț faţă de normele de conduită și de respectare a legislației în materie penală”.
Procurorii Parchetului Fălticeni precizează că aceste activități nu pot, în nicio situație, să înfrângă principiul prezumției de nevinovăție.




