Adio șofat în zig zag. Tronsonul cel mai problematic al străzii Sucevei va fi revizuit în urma lucrărilor de modernizare programate din primăvara acestui an. Este vorba de sectorul doi al acestui drum public, inclus în drumul european E85, cel dintre sensul giratoriu de la fostul Ocol Silvic și sensul giratoriu spre comuna Horodniceni, unde se se va interveni pentru îmbunătățirea condițiilor de circulație.
Pe lângâ cele două straturi de covor asfaltic nou, în carul proiectului de investiții sunt prevăzute două schimbări importante.
Multe dintre capacele de canalizare de pe sensul de urcare, spre Galeria Oamenilor de Seamnă, vor dispărea, astfel încât autoturismele nu vor mai fi afecatate, iar carosabilul se va menține mult mai bine.
Autoritățile municipiului Fălticeni și specialiștii din cadrul ACET au decis să acopere capacele de canalizare cu suporți din beton, peste care va fi turnat asfalt.
Măsura vizează acele capace de canalizare aflate direct pe calea de rulare și unde nu au fost semnalate probleme în ultimii 10 ani, de la extinderea rețelei pe strada Sucevei.



Capace „ascunse” sub asfalt
Multe dintre căminele de vizitare sunt amplasate direct pe axul benzilor de circulație, iar diferențele de nivel apărute în timp între asfalt și capacele metalice au generat denivelări, vibrații și disconfort.
Echipele ACET urmează să noteze aceste capace „ascunse” în propriile însemnări tehnice, iar în caz de avarie vor putea interveni rapid.
Primarul Cătălin Coman precizează că 60% dintre capacele de canalizare de pe strada Sucevei, tronsonul pe zona de urcare spre Ocolul Silvic, vor dispărea prin aplicarea acestei soluții tehnice, conferind un grad de mobilitate sporită tuturor participanților la traficul rutier.
În cadrul proiectului de modernizare vor fi înlocuite toate capacele de canalizare existente.
Edilul municipiului Fălticeni precizează că pe strada Sucevei, unde se află cinci rețele de utilități publice, vor fi înlocuite și sistemele de preluare ale apelor pluviale, cu module metalice moderne.
Șoferii vor putea circula pe acest sector de drum modernizat din vara acestui an, fără să mai fie nevoiți să evite capacele de canalizare, așa cum se întâmplă în prezent.






