Misiune și experiență cu final fericit. Bebeluș adus pe lume în autospeciala Ambulanței din FălticeniLocal

Misiune și experiență cu final fericit. Bebeluș adus pe lume în autospeciala Ambulanței din Fălticeni

       Accesări: 256

Nicio zi nu seamnă cu alta pentru salvatori. Orice solicitare venită prin numărul de urgență 112 poate deveni mai provocatoare și mai complexă. Este și cazul membrilor unui echipaj al Ambulanței Fălticeni, care au plecat spre un caz obișnuit, care, însă, s-a transformat într-un moment aparte.

În noaptea de sâmbătă spre duminică, 20 spre 21 iunie, în timp ce transportau o tânără însărcinată către spital, salvatorii au fost puși în fața unei situații neașteptate, pentru că un copil s-a grăbit să vină pe lume chiar în ambulanță.

Echipajul medical a fost solicitat pentru o tânără în vârstă de 21 de ani, din comuna Boroaia, care intrase în travaliu. Planul era ca mama să fie preluată și dusă în siguranță la spital, unde urma să nască alături de cadrele medicale specializate. Însă, uneori, viața își urmează propriul drum, iar micuțul nu a mai avut răbdare până la destinație.

Pe parcursul deplasării, travaliul s-a intensificat, iar echipajul de pe ambulanță a trebuit să se adapteze rapid unei situații speciale. În locul obișnuitelor intervenții de urgență, autospeial s-a transformat pentru câteva minute într-o mică sală de nașteri, unde calmul, profesionalismul și experiența personalului Ambulanței Fălticeni au fost esențiale.

În mijlocul emoțiilor, al adrenalinei și al responsabilității uriașe, cadrele medicale au asistat nașterea și au avut grijă ca atât mama, cât și nou-născutul să primească îngrijirile necesare până la sosirea la spital.

Pentru asistenta Florentina Prada, momentul a fost unul cu totul special. A fost prima dată când a avut parte de o astfel de experiență în timpul unei misiuni, desfășurată împreună cu ambulanțierul Mihai Ailincăi.

„Am fost chemați pentru o gravidă aflată în travaliu să o transportăm în siguranță către spital, însă planurile de acasă nu se potrivesc cu cele din târg”, a transmis
asistenta medicală. „Printre emoții, adrenalină și suspans am fost martora unui miracol: începutul unei noi vieți. Prima mea experiență de a moși în ambulanță, pe care nu o voi uita niciodată”

Povestea a fost făcută publică de reprezentanții Serviciului de Ambulanță Județean Suceava, care au subliniat că există intervenții care rămân în memoria echipajelor pentru totdeauna.

Finalul misiunii a fost unul fericit: mama și copilul au ajuns în siguranță la spital, iar echipajul s-a întors cu amintirea unei intervenții pe care cu siguranță nu o va uita.

Pentru câteva minute, ambulanța care străbate de obicei drumurile din zona Fălticeni, pentru a salva vieți, a devenit locul unde o viață nouă a început.



ȘTIRI