Înfrângere suferită de Șomuz Fălticeni în ultimul derby județean al campionatuluiSport

Accesări: 351

Bucovina Rădăuți s-a impus sâmbătă, cu 2-1, pe terenul echipei Șomuz Fălticeni, în ultimul derby județean din actualul sezon.

Golurile au fost marcate în repriza secundă. Mai întâi, Bucovina a primit o lovitură de pedeapsă, transformată precis de Stoian, în minutul 60.

Șomuz a reușit să restabilească egalitatea cu trei minute înainte de fluierul final. Andrei Sahlean a trimis mingea în în poarta oaspeților, cu o loitură de cap, după o centrare primită de la camerunezul Franck Tchassem.

În prelungiri, arbitrul de centru a lăsat jocul să continue, motivând un avantaj al echipei din Fălticeni, la o fază în care juniorul Ionuț Nistor a fost faultat din spate, după ce a pasat mingea, și a rămas întins pe gazon.

Fălticenenii și-au pierdut imediat avantajul, iar echipa din Rădăuți a profitat de lipsa de reacție a arbitrilor, în timp ce de la gazde se cerea întreruperea jocului pentru îngrijiri medicale. Mingea centrată în careul Șomuzului a fost trimisă cu capul în plasa porții și astfel s-a decis soarta celor trei puncte.

Mahanu Design
Livrare Pizza, Kebab - Falticeni

Premergător golului egalizator, jucătorii Şomuzului au solicitat acordarea unei lovituri de pedeapsă, pentru un henţ în careul Bucovinei.

În urma acestui rezultat, Bucovina Rădăuți este tot mai aproape de participarea la barajul de promovare, alături de Foresta Suceava, care s-a impus la Vaslui.

„De data aceasta echipa a jucat, s-a achitat de sarcini în mare parte. Din păcate am avut câțiva jucători care nu s-au ridicat la nivelul jocului și, la cum este format lotul, contează fiecare element din componența lotului. Sunt mulțumit de joc, sunt mulțumit de atitudine, mai puțin de rezultat. Nu vreau să mă leg de arbitraj, chiar dacă am toate motivele.

Nu ar fi corect să vorbesc despre anumiți jucători, în general echipa s-a ridicat la nivelul jocului, la nivelul așteptărilor, cu excepția a 2-3 jucători pe care nu vreau să-i numesc.

Ultimele două jocuri le voi pregăti așa cum am pregătit toate jocurile de până acum, chiar dacă nu mai există o miză, chiar dacă nu mi-am îndeplinit obiectivul. Este exclusiv vina mea, îmi asum responsabilitatea, rămâne la aprecierea clubului măsurile pe care le vor lua pe viitor.

Pentru următoarele etape ne vom pregăti ca și cum ar fi începutul campionatului”, ne-a declarat antrenorul Daniel Stoica.

Final | Șomuz Fălticeni – Bucovina Rădăuți: 1-2 (Săhlean Andrei ’87 | Stoian Ionel ’60 – penalty, Ciobanu Eduard ’90+1)

Șomuz: Chindriș – Chisăliță, Forizs, Njindja, Toukam, Dohotaru (90 Camara), Sahlean, Ricciulli, Nistor (90 Polifron), Julei (85 Tănăsoiu), Enciu (76 Tchassem). Rezerve neutilizate: Pascal, Ailenei, Cazacu, Robciuc, Antrenor – Daniel Stoica.

Bucovina: Butnariu – Antonesei, Vișinar, Chirilescu, Coajă, Plămadă, Bejenar, Vitu, Stoian, Ciobanu R., Stroe. Au mai intrat: Ciobanu E., Coreoamă, Șpac. Rezerve neutilizate: Rotar, Irimescu, Nistor M, Străjeriu, Pitic, Ionesi. Antrenor – Iulian Ionesi.

Partida a fost condusă de o brigadă de arbitri formată din: Moroiță Andrei (Ploieşti) – la centru, Bălan Gheorghită (Piteşti) – asistent 1, Ionescu Mihai Marian (Suseni – Argeş) – asistent 2.

Observatori: Patrichi Stefan (Iaşi) şi Tănasă Mihail Gabriel (Botoşani).