Fălticenenii au debutat cu victorie în noul sezon fotbalistic. Şomuz s-a calificat în turul doi al Cupei RomânieiSport

Accesări: 400

Fotbalul revine în actualitate şi la Fălticeni, după o pauză de şase luni cauzată de pandemia Covid-19.

Miercuri, 9 septembrie 2020, Şomuz Fălticeni s-a calificat în turul doi al Cupei României – faza naţională.

Echipa pregătită de antrenorul Daniel Stoica a obţinut o victorie fără drept de apel în faţa colegei de serie Dante Botoşani.

Meciul s-a disputat la Dorohoi, cu respectarea condiţiile speciale impuse de protocolul stabilit pentru combaterea răspândirii infectării cu noul coronavirus, inclusiv testarea premergătoare partidei a jucătorilor celor două echipe.

Şomuz Fălticeni a dominat jocul încă din primele minute, creându-şi mai multe situaţii de gol prin Julei, Padovei şi Afalna.

Mahanu Design
Livrare Pizza, Kebab - Falticeni

Deschiderea scorului a venit în minutul 16, când căpitanul Eduard Julei a finalizat o fază colectivă a Şomuzului, cu un şut în diagonală din careul advers.

Pe lista marcatorilor şi-au trecut numele şi doi dintre jucătorii camerunezi ai fălticenenilor: Njindja Wilfred (minutul 62) a trimis o centrare înaltă care l-a păcălit pe înaltul portar al gazdelor, apoi, în prelungiri, Christ Aflna şi-a pus în valoare forţa de pătrundere şutând imparabil pentru un confortabil 3-0.

Dante Botoşani – Şomuz Fălticeni 0-3 (0-1)

Marcatori: Eduard Julei (16), Njindja Wilfred (62), Afalna Christ (90+2)

Arbitri: Alelenei Ciprian (Iaşi), Condurache Adrian (Paşcani), Contofan Iulian (Iaşi).

Observator: Andrici Ilie (Botoşani)

Dante: Duţă A. – Mitoşeriu C., Pintilei A., Cososchi A., Apostol M., Ghiviziu G., Bosînceanu R., Stancoschi A., Ghiorghiciuc A. (cpt.), Dediu S., Codău V.

Rezerve: Ailoae A., Constantiniu A., Baltariu R., Popovici G., Macovei I., Lungu D., Dănilă D., Mihalachi D., Darînga M.

Antrenor: Colban Vespazian

Şomuz: Chindriş C. – Forizs B., Toukam S., Njindja W., Chiseliţă F., Micloş A. (87 Dohotariu Ş.), Robciuc F., Afalna Ch., Julei E. (90+1 Cazacu A.), Tchassem F., Padovei V.

Rezerve neutilizate: Pascal A., Ailenei F.

Antrenor: Stoica Daniel.

„A fost primul meci oficial după foarte mult timp. Scorul ne dă speranţe, dar jocul nu a fost cum mi- aş fi dorit eu. Nu avem ritmul jocului, dar sper să reglăm cât mai repede lucrurile ce nu funcţionează. Sper ca şi ceilalţi jucători pe care îi avem în pregătire să fie legitimaţi şi să pot avea la dispoziţie un lot mai numeros.”, ne-a declarat antrenorul Daniel Stoica.

O victorie de moral pentru Şomuz, care peste două zile va avea parte de o nouă deplasare.

În prima etapă a Ligii a 3-a, Şomuz Fălticeni va întâlni o altă nou-promovată, Bradu Borca, pe stadionul din Târgu Neamţ.