Luna august începe cu un accident rutier. Trei persoane au fost transportate la spital, în urma unei coliziuni produse în afara localității Spătărești. Zona Fălticeni rămâne, din păcate, fruntașă din numărul de incidente pe șosele, cu pagube materiale și victime omenești.
Accidentul rutier s-a petrecut vineri, pe 1 august, în jurul orei 22, pe Drumul Național 2E.
Două autoturisme marca BMW au intrat în coliziune, din impact, ambele mașinii fiind proiectate în afara carosabilului.
La fața locului au fost trimise echipaje ale Ambulanței și Compartimentului Rutier Fălticeni.
Polițiștii au desfășurat cercetări și au stabilit că un tânăr de 23 de ani din comuna Baia, nu s-a asigurat corespunzător la manevra de depășire, autoturismul condus de acesta, un model cu volan pe partea dreaptă, ajungând pe sensul opus de mers și intrând în coliziune cu un BMW condus regulamentar de un șofer din Vaslui.
În urma producerii accidentului rutier trei persoane au fost rănite, doi adulți și un minor fiind transportați la spital.
Polițiștii l-au testat pe șoferul din comuna Baia cu etilometrul, rezultatul arătând că acesta nu consumase alcool.
Conducătorul auto din Vaslui n-a putut fi testat la fata locului, fiindu-i recoltate probe biologice de sânge la spital.
Polițiștii din Fălticeni au întocmit dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.





