Primele rezultate ale examenului național de Bacalaureat 2026, afișate înainte de soluționarea contestațiilor, confirmă un nivel bun de pregătire al absolvenților de liceu. Din cei 602 candidați care s-au prezentat la examen, 427 au reușit să promoveze, ceea ce înseamnă o rată de promovare de aproximativ 70,93%.
Datele centralizate arată că, din totalul celor 629 de elevi înscriși la examen, 602 au fost prezenți la probele scrise, în timp ce 27 de absolvenți au ales să absenteze de la sesiunea actuală.
În același timp, 182 de candidați nu au reușit să obțină media minimă necesară promovării examenului.
Aceștia vor avea posibilitatea să reia examenul în luna august, când va avea loc sesiunea de toamnă.
Un rezultat remarcabil îl reprezintă cele 24 de note de 10 obținute în această sesiune, 17 la Colegiul Național „Nicu Gane” și alte 7 la Colegiul Tehnic „Mihai Băcescu”, performanță care confirmă existența unor generații de elevi foarte bine pregătite și capabile să obțină rezultate de excelență la finalul studiilor liceale.
Colegiul Național „Nicu Gane”. Performanță de excepție
Și în acest an, Colegiul Național „Nicu Gane” se situează pe primul loc în ceea ce privește promovabilitatea. Instituția de învățământ a înregistrat un procent impresionant de promovare, de 97,18%.
Din cei 215 elevi înscriși la examen, 213 au fost prezenți, iar 207 dintre aceștia au promovat. Doar șase candidați au fost declarați respinși, în timp ce doi elevi nu s-au prezentat la examen.
Rezultatul confirmă încă o dată statutul Colegiului Național „Nicu Gane” drept una dintre cele mai performante unități de învățământ din județ, menținând tradiția rezultatelor excelente la examenele naționale.
Colegiul Tehnic „Mihai Băcescu”. Peste jumătate dintre candidați au promovat
La Colegiul Tehnic „Mihai Băcescu”, rata de promovare, înainte de contestații, este de 60%.
Din totalul celor 252 de elevi înscriși, 235 s-au prezentat la examen, iar 136 au reușit să obțină media de promovare.
În schimb, 99 de candidați au fost declarați respinși.
Alți 17 elevi înscriși nu au participat la probele examenului de Bacalaureat.
Colegiul „Vasile Lovinescu”. Promovabilitate mai ridicată decât anul trecut
La Colegiul „Vasile Lovinescu”, procentul de promovare a fost de 54,54%, potrivit rezultatelor afișate înainte de contestații, mai mare decât cea din sesiunea de vară, de anul trecut.
Din cei 162 de elevi înscriși, 154 au fost prezenți la examen, iar 84 au reușit să promoveze. În același timp, 78 de candidați au fost declarați respinși, iar opt elevi au absentat.
Procentul final de promovare urmează să fie stabilit după încheierea soluționării contestațiilor.
Rezultatele pot fi modificate după contestații
Ca în fiecare an, situația prezentată este una provizorie, fiind calculată pe baza rezultatelor afișate înainte de depunerea și soluționarea contestațiilor.
Experiența sesiunilor anterioare arată că un număr important de note pot fi modificate în urma recorectării lucrărilor, ceea ce poate influența atât numărul candidaților promovați, cât și procentele de promovabilitate ale unităților de învățământ.
Până la afișarea rezultatelor finale, datele arată că sesiunea Bacalaureatului 2026 a adus atât rezultate de excelență, materializate prin cele 24 de note de 10, cât și o rată generală de promovare de aproape 71%, confirmând eforturile depuse de elevi și profesori pe parcursul anilor de liceu.






