Un proiect vital pentru infrastructura rutieră locală se află pe drumul cel bun. Varianta Ocolitoare pentru Fălticeni, destinată să devieze traficul greu și de tranzit, avansează cu pași mărunți și siguri. De peste 15 ani sunt așteptate semnale clare că investiția va avea loc, timp în care speculațiile și zvonurile care au dat puține șanse sau deloc șoselei de centură au tot apărut.
Jurnaliștii cotidianului Cronica de Fălticeni aduc informații noi, în premieră, despre acest proiect, în urma răspunsurilor primite de la Biroul de Presă al CNAIR, compania care administrează drumurile și proiectele de drumuri la nivel național.
Zgomot, poluare și presiune pe infrastructura locală
Municipiul Fălticeni este unul dintre multele orașe care resimt lipsa unei șosele de centură. Sutele de vehicule de tonaj greu care tranzitează orașul provoacă poluare și zgomot la cote ridicate, pentru locuitorii din zona centrală, pentru cei de pe străzile Sucevei, 13 Decembrie, Dogari și 2 Grăniceri.
Presiunea exercitată asupra infrastructurii rutiere municipale, care nu este calculată să reziste la trafic atât de intens și cu valori de greutate mari, cedează, formând ridicături și canale pe partea carosabilă.
La nivel național, orașe mai mari sau de dimensiuni similare municipiului Fălticeni au de ani buni Variantă Ocolitoare.
Municipiile Caracal (județul Olt) și Carei (județul Satu Mare) dispun de șosea de centură din anul 2018, municipiul Tecuci (județul Galați) din anul 2022, iar Târgu Jiu (Județul Mehedinți) din anul 2024.
În același an era deschisă și șoseaua de centură pentru municipiul Sfântul Gheorghe (județul Covasna).
Exemplele continuă și în județul nostru.
Dacă municipiile Suceava și Rădăuți au deja șosele de centură, se pare că și orașul Gura Humorului va avea una.
Varianta ocolitoare va costa 500 de milioane de lei
Deși valoarea investiției s-a dublat față de estimările din urmă cu câțiva ani, proiectul variantei ocolitoare pentru Fălticeni avansează.
Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) susține, în răspunsul trimis cotidianului Cronica de Fălticeni, că nu există niciun blocaj în derularea investiției, iar după finalizarea proiectării și asigurarea finanțării va fi lansată licitația pentru execuția lucrărilor.
Valoare estimată este aproape 500 de milioane de lei, mai exact 499.358.608 lei cu TVA, conform avizelor Comitetului Tehnico-Economic al companiei, avize menținute și de Ministerul Transporturilor.
La solicitarea cotidianului Cronica de Fălticeni, Biroul de presă al CNAIR transmite că, în acest moment, proiectul nu se confruntă cu niciun blocaj.
Documentație pregătită spre avizare
Documentația proiectului șoselei de centură Fălticeni se află în pregătire pentru transmitere spre avizare la Consiliul Interministerial.
Reprezentanții CNAIR precizează că următorul pas este finalizarea proiectării, iar după asigurarea fondurilor necesare va fi lansată licitația pentru execuția lucrărilor.
Proiectul beneficiază deja de finanțare în etapa actuală, fiind inclus pe lista obiectivelor de investiții finanțate de la bugetul de stat în anul 2026, la capitolul destinat investițiilor aflate în continuare.
Traseu modificat pentru evitarea zonei protejate
Unul dintre cele mai importante obstacole în calea proiectului a fost traseul inițial, care intersecta o arie protejată din rețeaua Natura 2000. O astfel de situație ar fi îngreunat semnificativ procesul de avizare și ar fi putut întârzia investiția pentru o perioadă îndelungată.
În urma colaborării dintre autoritățile implicate, proiectanți și reprezentanții DRDP Iași, traseul a fost reproiectat astfel încât să evite complet zona protejată.
Modificarea a permis reluarea rapidă a procedurilor de avizare, iar proiectul a primit deja validarea traseului din punct de vedere al siguranței rutiere în cadrul primei Comisii Tehnico-Economice.

Cum va arăta varianta ocolitoare
Șoseaua de centură va avea aproximativ 8,3 kilometri și va traversa atât municipiul Fălticeni, cât și teritoriile comunelor Fântâna Mare, Baia și Rădășeni.
Varianta Ocolitoare va avea două benzi, câte una pe sens, și este proiectată pentru viteze de circulație de până la 80 km/h.
Proiectul mai prevede trei sensuri giratorii, un nod rutier, patru pasaje rutiere și două parcări.
Prin realizarea variantei ocolitoare, traficul greu va fi scos din centrul municipiului, ceea ce va reduce ambuteiajele, va limita degradarea carosabilului și a clădirilor afectate de vibrații și va contribui la diminuarea poluării și zgomotului.
Un proiect vechi de peste 15 ani
Ideea construirii unei variante ocolitoare pentru Fălticeni nu este una nouă.
Prima documentație a fost aprobată în anul 2010, însă lipsa finanțării a făcut ca proiectul să rămână doar pe hârtie. Lipsa unei susțineri reale din partea mediului politic sucevean și-a ăcut șie a.
La acea vreme, investiția era estimată la aproximativ 200 de milioane de lei, iar în 2019 valoarea actualizată era cifrată la 240 de milioane de lei.
Mai multe voci din mediul politic, inclusiv Cristian Șologon, fost secretar de stat în Ministerul Transporturilor, susțin că Varianta Ocolitoare pentru Fălticeni este un proiect care va fi dus la bun sfârșit, chiar dacă Autostrada A7 va fi la dor 20 de kilometri de Fălticeni.






