Primul pas în cariera militară. Absolvenții Școlii de Subofițeri Jandarmi Fălticeni au devenit sergenți majoriActualitate

Primul pas în cariera militară. Absolvenții Școlii de Subofițeri Jandarmi Fălticeni au devenit sergenți majori

       Accesări: 283

Momente de emoție și bucurie la început de drum. Absolvenții Școlii Militare de Subofițeri Jandarmi „Petru Rareș” din Fălticeni au primit astăzi gradul de sergent major în cadrul unei ceremonii solemne desfășurate pe platoul instituției. Pentru tinerii jandarmi, festivitatea marchează sfârșitul perioadei de pregătire și debutul oficial al carierei în structurile Jandarmeriei Române.

La eveniment au participat ofițeri de rang înalt și oficialități.

Nu au lipsit părinții, rudele și prietenii acestor tineri absolvenți, care au urmărti cu emoție fiecare moment al festivității.

Drapelul de luptă al unității, decorat în urmă cu ceva timp, purtat de garda unității prin fața tuturor absolvenților, le-a reamintit de legământul făcut în urmă urmă cu câteva luni când au jurat credință patriei.

Evenimentul i-a reunit pe reprezentanți ai Ministerului Afacerilor Interne, ai Inspectoratului General al Jandarmeriei Române, autorități locale, cadre militare, precum și sute de părinți, rude și prieteni veniți să fie alături de absolvenți într-una dintre cele mai importante zile din viața lor.

Au adresat mesaje, Angelica Fădor, secretat de stat în cadrul MAI, generalul de brigadă Ionel Postelnicu, adjunctul inspectorului general al Jandarmeriei Române, prefectul Bogdan Păstrăv și colonelul Mihai Lungu, comandantul Școlii Militare de Subofițeri Jandarmi „Petru Rareș”.

În discursurile lor, oficialii au subliniat rolul esențial al Jandarmeriei Române în actualul context de securitate și i-au îndemnat pe tinerii subofițeri să își exercite profesia cu onoare, responsabilitate și devotament.

În cadrul festivității, după intonarea Imnului României, preoții au oficiat slujba de binecuvântare, după care comandantul școlii le-a adresat absolvenților un ultim mesaj pe platoul de adunare.

Promoția din acest an este formată din 182 de absolvenți, dintre care 12 sunt fete, toți primind gradul de sergent major.

Momentul acordării gradelor rămâne, fără îndoială, punctul culminant al ceremoniei solemne de astăzi.

Întocmai tradiției militare, la ordin, absolvenții Școlii Militare de Subofițeri Jandarmi din Fălticeni au descoperit epoleții acoperiți până atunci cu steagul tricolor, sub care se afla gradul de sergent major.

Emoția s-a citit pe chipurile absolvenților, care au încheiat astfel perioada petrecută în școala militară și au făcut primul pas oficial în cariera de jandarm.

Titlul de șef al promoției l-a obținut Călin Topoliceanu.

Secretarul de stat Angelica Fădor i-a înmânat Diploma de merit, el fiind felicitat felicitat și de generalul Ionel Postelnicu.

Au mai primit Diploma de merit alți doi sergenți majori din seria curentă, Alin Balint și Daria Bondrea.

Călin Topoliceanu a mai primit un voucher în valoare de 1.000 de lei, din partea Asociației Internaționale a Polițiștilor, premiu înmânat de colonelul Ciprian Simion, manager al Sucursalei Fălticeni.

După ceremonia de premiere, șeful promoției iunie 2026 a susținut un discurs atât mulțumind cadrelor didactice pentru pregătirea oferită și familiilor pentru sprijinul necondiționat din perioada studiilor.

Mesajul său a fost primit cu aplauze de cei prezenți și a reflectat emoția despărțirii de anii petrecuți în școala militară.

Pentru absolvenți, ziua festivității a însemnat și ultima zi petrecută în calitate de elevi ai Școlii Militare de Subofițeri Jandarmi „Petru Rareș” din Fălticeni.

După aproape un an de pregătire intensivă, aceștia urmează să fie repartizați în unități ale Jandarmeriei Române din întreaga țară, unde își vor începe activitatea ca subofițeri.

Ceremonia s-a încheiat într-o atmosferă de sărbătoare, cu defilarea noilor sergenți majori prin fața tribunei oficiale, în aplauzele familiilor și ale invitaților, marcând începutul unui nou capitol în viața fiecăruia dintre ei.



ȘTIRI