Viitorul Liteni și-a compromis șansele de promovare în Liga 3Sport

Viitorul Liteni și-a compromis șansele de promovare în Liga 3

Viitorul Liteni, campioana județului Suceava, s-a îndepărtat de promovarea în Liga a 3-a.

În prima manșă a barajului de promovare, sâmbătă, 15 iunie 2019, echipa din Liteni a fost învinsă pe teren prorpiu, cu 4-1, de Ozana Târgu Neamț, campioana județului Neamț.

Oaspeții au condus la pauză cu 1-0. Liteniul a reușit să egaleze în debutul reprizei secunde, din penalty, apoi a ratat șansa de a trece în avantaj la a doua lovitură de pedeapsă de care a beneficiat. În ultimele 20 de minute, nemțenii au mai marcat 3 goluri și au luat o opțiune serioasă pentru promovare.

Returul se va disputa sâmbătă, 22 iunie, de la ora 17.30, la Târgu Neamț.

Într-un alt joc din regiunea nord-est, important pentru viitoarea configurație a seriei de Liga a 3-a în care evoluează și ACS Șomuz Fălticeni, echipa CSM Bacău a învins cu 5-0, pe teren propriu, pe Viitorul Albești (campioana Botoșaniului).

În această regiune se cunoaște deja prima echipă promovată în Liga a 3-a. Este vorba despre ACS Hușana Huși.

Campioana județului Vaslui ar fi trebuit să joace barajul cu Moldova Criștești, însă ieșenii nu dețin Certificatul de Identitate Sportivă.