Trupa „Gong” din Roman este câștigătoarea marelui  premiu al Festivalului Internațional de Teatru „Birlic” de la FălticeniLocal

Trupa „Gong” din Roman este câștigătoarea marelui premiu al Festivalului Internațional de Teatru „Birlic” de la Fălticeni

Duminică, 1 septembrie, s-a încheiat cea de-a 9-a ediție a Festivalului Internațional de Teatru pentru Tineret „Grigore Vasiliu Birlic” de la Fălticeni.

Evenimentul, organizat de Asociația Fălticeni Cultural, s-a desfășurat timp de o săptămână, interval în care publicul a asistat la spectacole de teatru pentru toate vârstele.

O parte a acestor evenimente pot fi urmărite pe canalul nostru video – youtube.com/c/CronicaTVFalticeni

Vineri a avut loc Gala decernării Premiilor Festivalului.

În aceeași zi, participanții la Festival au avut ocazia unei noi întâlniri emoționante cu actrița Draga Olteanu Matei.

Invitat de onoare, în seara de gală a Festivalului, a fost Ioan Aurel Pop, Președintele Academiei Române, care a susținut conferința „O lecție de istorie”.

Premiile FITT Birlic 2019

Marele premiu a fost adjudecat de Trupa „Gong” din Roman, cu spectacolul „Făt Frumos dar nu prea”.

Pe lângă juriul profesionist, prezidat de actița Carmen Tănase, concursurile festivalului au avut și un juriu al tinerilor.

Prezentăm în continuare premiile ediției a 9-a:

Premiile concursului de recitare poezie și monolog

Categoria de vârstă 7-12  ani

Iosep Maria (Punguța cu doi bani)-Marele Premiu

Poezie

Ignatovici Lazăr Mihael-Viorel (Lordul John)- Premiul I

Șulea Adela (Mireasa zidului)- Premiul I

Constantin Rareș (Cercul) – Premiul II

Guriuc Anastasia (Prima zi de școală)- Premiul III

Monolog

Tofan Denisa (Gospodină prin telefon) – Premiul I

Axinte Antonie (Geambașii) – Premiul II

Tapalagă Ilinca (Artista din carnaval) – Premiul III

Cobzariu Anastasia (Amintirile lui Nică) – Premiul III

Categoria de vârstă 13-25 de ani

Poezie

Vâzdoagă Sergiu (Moș Grigore) – Marele Premiu

Pînzaru Vlad (Poveste de dragoste) – Premiul I

Pîrlog Ilie (Cântec excesiv) – Premiul II

Monolog

Varaniță Cătălina (Vara în care mama a avut ochii verzi) – Marele Premiu

Andrei Tatiana (Parfum de viață pentru actori)-Premiul I

Drobotă Mira (Proprietate condamnată)-Premiul II

Tumurică George (Iona)-Premiul III

Niță Alexandru (Îngrijitorul)–Premiul III

Recitare poezie și monolog – Juriul tinerilor

Categoria de vârstă 7-12  ani

Marele Premiu: Iosep Maria (Punguța cu doi bani)

Premiul I: Ignatovici Lazăr Mihael-Viorel (Lordul John)

Premiul I: Tapalagă Ilinca (Artista din carnaval)

Premiul II: Cobzariu Anastasia (Amintirile lui Nică)

Premiul III: Axinte Antonie (Geambașii)

Categoria de vârstă 12 -25 de ani

Marele Premiu: Pânzaru Vlad (Poveste de dragoste)

Premiul I: Andrei Tatiana (Parfum de viață pentru actori)

Premiul II: Varaniță Cătălina (Vara în care mama a avut ochii verzi)

Premiul III: Vâzdoagă Sergiu (Moș Grigore)

Concursul de interpretare trupe de teatru

Marele premiu al festivalului: trupa GONG din Roman, cu spectacolul Făt-Frumos, dar nu prea

Premiul I:  trupa GHIOCEII din Mingir, Republica Moldova, cu spectacolul Punguța cu doi bani

Premiul II: trupa BASTION din Buftea, cu spectacolul Emoji

Premiul III: trupa VICTORY OF ART din București, cu spectacolul Treapta a noua

Mențiune: trupa KATHARSIS din Galați, cu spectacolul Un joc în doi, în trei, în câte și câți vrei!

Mențiune: trupa STOP CADRU din Clu,j cu spectacolul  Opt femei

Mențiune: trupa KATHARSIS din Botoșani, cu spectacolul Acteea și Nero

Cel mai bun actor în rol principal: Pânzaru Vlad cu rolul ,,Făt-Frumos’’ înspectacolul Făt-Frumos, dar nu prea; Tiberiu Pancu cu rolul ,,Tibi’’ în spectacolul Emoji

Cel mai bun actor în rol secundar: Ștefan Duminică cu rolul ,,Calul’’ înspectacolul Făt-Frumos, dar nu prea

Cea mai bună actriță în rol principal: Flack Patricia cu rolul ,,Melissa’’ în spectacolul A noua treaptă

Cea mai bună actriță în rol secundar: Dumitrașcu Crina cu rolul ,,Tracy’’ în spectacolul  A noua treaptă;  Târsână Andreea cu rolul ,,Baba’’ în spectacolul Punguța cu doi bani

Trupe de teatru- Juriul tinerilor

Marele premiu: trupa BASTION din Buftea cu spectacolul Emoji

Premiul I:  trupa GHIOCEII din Mingir, Republica Moldova cu spectacolul Punguța cu doi bani

Premiul II:  trupa GONG din Roman cu spectacolul Făt-Frumos, dar nu prea

Premiul III: trupa VICTORY OF ART din București cu spectacolul Treapta a noua

Cel mai bun actor în rol principal:  Tiberiu Pancu cu rolul ,,Tibi’’ în spectacolul Emoji

Cel mai bun actor în rol secundar: Ștefan Duminică cu rolul ,,Calul’’ înspectacolul Făt-Frumos, dar nu prea

Cea mai bună actriță în rol principal: Flack Patricia cu rolul ,,Melissa’’ în spectacolul A noua treaptă

Cea mai bună actriță în rol secundar : Dumitrașcu Crina cu rolul ,,Tracy’’ în spectacolul  A noua treaptă

Premiul pentru regie: Sârbu Mihail

Premiul pentru scenografie: spectacolul Făt-Frumos, dar nu prea

Facebook Comments

ȘTIRI