Șomuzul Preutești s-a abonat la poziția de lider în Liga 4Sport

Șomuzul Preutești s-a abonat la poziția de lider în Liga 4

Etapă favorabilă echipelor din zona Fălticeni.

Cu excepția Liteniului, care a pierdut surprinzător la Vatra Moldoviței, celelalte trei echipe din zona Fălticeni au obținut victorii concludente.

Preuteștiul încheie etapa pe primul loc, poziție care acum nu mai este amenințată de Viitorul Liteni, în cazul unei victorii în restanța cu Zimbru Siret.

În schimb, alte 5 echipe pot amenința poziția Șomuzului, în cazul unor pași greșiți ai liderului.

Pentru prima dată în istoria recentă a fotbalului sucevean, o etapă a Ligii a 4-a a fost programată pe durata a 3 zile.

Motivul, trei partide din Liga a 4-a și una din Liga a 5-a, au fost incluse în proiectul “Football in Heaven”, al Asociației Județene de Fotbal Suceava.

Un grup de cronicari sportivi și jurnaliști, din mai multe țări europene, au poposit în nordul țării pentru a asista la evenimente fotbalistice din județele Suceava și Neamț. Programul din acest an a fost deschis vineri, la Roman, a continuat sâmbătă la Preutești și Pojorâta, duminică la Borca și Broșteni, și se va încheia luni, la Suceava (cu vizionarea partidei LPS Suceava- Juniorul Suceava).

Șomuzul Preutești – Amatorii Câmpulung 3-1 (2-0)

Pentru Șomuzul au marcat: Clim Ovidiu, Pânzariu Flavius, Gigică Daniel

Șomuzul: Dencef S. – Ailenei N., Ciurlă C., Ciurlă A., Vicu C. (Botezatu C.), Homneac T., Bosancu Ov., Clim Ov. (Vasiliu R.), Pânzariu Fl. (Gigică D.), Aileni A. (Sănduc N.), Vasiliu C.

Siretul Dolhasca – Sporting Poieni Solca 5-2 (3-1)

Au marcat pentru Siretul: Ferariu(2), Ghiarasim(2), Dascălu.

Siretul: Burduja, Dumitru, Ciobanu Alin, Costan Vlad, Darabă, Sava, Ferariu C., Ghiarasim, Dascălu, Beclea, Ciobanu Marius.

Rezerve: Matei, Cîrneală Romeo, Cîrneală Alex, Stoica, Chiriac, Srivac, Morosanu.

Rezultatele etapei a 5-a:

Siretul Dolhasca – Sporting Poieni Solca 5-2

FC Pojorâta – Viitorul Verești 6-1

Vânătorul Dorna Candrenilor – Recolta Fântânele 4-1

LPS Suceava- Juniorul Suceava (1/10 – ora 17.00)

Șomuzul Preutești – Amatorii Câmpulung 3-1

Zimbru Siret – Progresul Frătăuții Vechi 1-4

Victoria Vatra Moldoviței – Viitorul Liteni 3-1

Moldova Drăgușeni – Stejarul Cajvana 4-2

Clasament: 1. Șomuzul Preutești – 11p./ 2. Progresul Frătăuții Vechi – 10p./ 3. FC Pojorâta – 10p./ 4. Siretul Dolhasca – 9p./ 5. Moldova Drăgușeni – 9p./ 6. Victoria Vatra Moldoviței – 9p./ 7. Rarău Câmpulung – 7p./ 8. Recolta Fântânele – 7p./ 9. Viitorul Verești – 6p./ 10. Viitorul Liteni – 6p./ 11. Juniorul Suceava – 6p./ 12. Zimbru Siret – 4p./ 13. LPS Suceava – 3p./ 14. Vânătorul Dorna Candrenilor – 3p./ 15. Stejarul Cajvana – 1p./ 16. Sporting Poieni Solca – 1p.

ȘTIRI