Șomuz Fălticeni s-a întors fără puncte de la FocșaniSport

Șomuz Fălticeni s-a întors fără puncte de la Focșani

La sfârșitul săptămânii s-a reluat campionatul de fotbal în Liga a 3-a. Șomuz Fălticeni s-a deplasat la Focșani.

Dornici să pășească cu dreptul în sezonul de primăvară, fălticenenii au fost nevoiți să se recunoască învinși, după o prestație care nu s-a ridicat la nivelul așteptărilor.

După un început de meci echilibrat, în care Damian a ratat o mare ocazie de gol, în minutul 15, echipa gazdă a marcat două goluri în interval de 5 minute (în minutele 32 și 37).

Antrenorul Geo Stanca a schimbat sistemul tactic în repriza a doua, dar nu a fost suficient pentru ca Șomuz să reușească să încscrie. Gazdele au continuat să domine jocul, însă nu au mai marcat.

Din fericire, nici echipele aflate în urma fălticenenilor nu au acumulat puncte în prima etapă a returului, ceea ce face ca Șomuz Fălticeni să ocupe în continuare poziția 11-a.

Urmează un nou joc dificil, pe teren propriu. Sâmbătă, 9 martie, de la ora 15.00, pe Stadionul „Tineretui”, Șomuz Fălticeni primește vizita echipei Foresta Suceava. În tur, Foresta a câștigat cu 1-0 pe Stadionul „Areni”.

“Am întâlnit o echipă foarte puternică, după părerea mea, cu un joc tactic bun, cu jucători bine pregătiți fizic.

Prima repriză am început-o încrezători dar, din păcate, până la pauză am încasat două goluri. În repriza a doua am schimbat sistemul tactic și am reușit să punem și noi presiune pe adversar, fără să marcăm însă.

Nu a fost ușor nici pentru jucătorii noștri, să joace după un drum atât de lung, în ziu ameciului. A fost un joc câștigat pe merit de către cei de la Focșani.

Trebuie să ne refacem cât mai repede după acet eșec pentru că sâmbătă urmează un joc extrem de dificil”, ne-a declarat antrenorul Geo Stanca.

CSM Focșani – Șomuz Fălticeni 2-0 (2-0)

Au înscris: Predoiu(min.32) și Manu(min.37)

CSM Focșani: Dogaru R. – Săpunaru S., Panaite B. (79 Petrescu G.), Tîrcă L., Mihai C., Pădineanu Ș., (46 Paizan A.), Lupu Ș (cpt.), Manu I. (77 Popa R.), Salaoru, Pasăre, Predoiu (82 Lăudatu).

Antrenori: Vasilică Burgă și Adrian Toma

Șomuz Fălticeni: Pascal C. (cpt.) – Neagoe G., Ailenei Fl., Kuruc N., Julei E., Baltariu R. (34 Cotiugă C.), Mircescu D., Buziuc C., Tomescu G., Timiș C. (Luchian L.), Damian G. (46 Podgorodețchi V.). Rezerve neutilizate: Pascal A., Murărașu A., Mreană C., Negură F.

• Bucovina Rădăuți a stat în această etapă

Clasament: 1. Gloria Buzău – 41p./ 2. Oțelul Galați – 38p./ 3. Știința Miroslava – 34p./ 4. Bucovina Rădăuți – 31p./ 5. Sporting Liești – 24p./ 6. Foresta Suceava – 24p./ 7. CSM Focșani – 23p./ 8. Ceahlăul P. Neamț – 20p./ 9. Metalul Buzău – 19p./ 10. KSE Târgu Secuiesc – 18p./ 11. Șomuz Fălticeni – 13p./ 12. CSM Râmnicu Sărat – 10p./ 13. FC II Botoșani – 8p./ 14. CSM Pașcani – 8p./ 15. Sănătatea Darabani – 7p.