Șomuz Fălticeni leagă două victorii în campionat și părăsește zona retrogradăriiSport

Renasc speranțele microbiștilor fălticeneni după ce Șomuz Fălticeni a obținut prima victorie în deplasare.

Mai mult, echipa a legat două victorii consecutive, în confruntări foarte importante, cu echipe care puteau să afunde Fălticeniul în clasament.

Din fericire, Șomuz a ieșit cu fruntea sus din aceste dispute, iar cele 6 puncte acumultate, și jocul rezultatelor, au făcut ca Fălticeniul să părăsească, după 10 etape, locurile retrogradabile.

Iată că, după ce marcase un singur gol în primele 6 etape, Șomuz a ajuns la 8 goluri marcate, mai mult, echipa reușind să înscrie în fiecare dintre ultimele 4 jocuri, atât acasă cât și în deplasare.

Jocul de la Darabani a început cu un moment de reculegere ținut de cele două echipe, în memoria fotbalistului Ilie Balaci.

La Darabani, echipa a reușit un nou joc bun, axat pe ofensivă permanentă, iar avantajul putea fi mult mai consistent după prima repriză.

După același scenariu, Șomuz și-a creat ocazii de poartă, a condus la pauză, dar, după reluarea jocului, a primit 2 goluri în interval 8 minute.

Șocul a fost pozitiv de această dată. Jucătorii pregătiți de profesorii Dan Dăscălescu și Iulian Darabă s-au restartat la timp și au reușit să revină în avantaj cu un sfert de oră înainte de finalul jocului.

Vasile Padovei a realizat o dublă și a ajuns la 3 goluri marcate în ultimele două etape, iar Eduard Julei a transformat lovitura de pedeapsă acordată pentru faultul clar făcut de gazde la pătrunderea în careu a lui Bogdan Melinte.

Fălticenenii au avut și mult noroc. În al doilea minut al prelungirilor, gazdele au trimis mingea în transversală, din zona punctului cu var. O situație asemănătoare a fost săptămâna trecută când, cu puține momente înainte de fluierul final, Pașcaniul a trimis mingea în transversală.

Echipa a fost susținută și la Darabani de un mic grup de suporteri, din Fălticeni și Botoșani, care au făcut deplasare pe cont propriu, unii dintre ei (Daniel și Cașu) cu motocicletele.

La finalul jocului, antrenorul Dan Dăscălescu s-a arătat mulțumit de atitudinea jucătorilor, de faptul că au respectat în teren tot ceea ce le-a fost transmis de pe bancă.

Șomuz Fălticeni este, pentru a doua săptămână la rând, singura reprezentantă a județului Suceava care încheie etapa pe plus.

Foresta Suceava a fost surclasată, cu 4-0, la Miroslava (unde Fălticeniul a condus la pauză n.n), iar Bucovina Rădăuți a pierdut cu 2-0 meciul de la Buzău (oarecum previzibil – n.n.).

Cu moralul ridicat după evoluțiile din ultimele două săptămâni, Șomuz Fălticeni se pregătește pentru un nou test dificil pe propriul teren.

Sâmbătă, 3 noiembrie 2018, pe Stadionul „Tineretului” vine Ceahlăul Piatra Neamț, echipă care a acumulat 7 puncte în partidele disputate în deplasare în acest sezon.

Sănătatea Darabani – Șomuz Fălticeni 2-3 (0-1)

Au marcat: Adrian Ghiorghiciuc (49), Răzvan Cărăbuş (57) / Vasile Padovei (4, 62), Eduard Julei (75 – pen.)

Sănătatea: Prisacă V. – Stancoschi A., Pintilei A., Dochia E., Apostol M., Constantiniu A., Codău V. (88 Darîngă M.), Nicorici A., Gheorghiciuc A., Dănilă D. (76 Bosînceanu D.), Cărăbuș R. Rezerve neutilizate: Sabău F., Dediu S.

Delegat: Gheorghiță Constantin (antrenorul principal, Colban Vespazian, a fost suspendat 2 partide în urma jocului cu Bucovina Rădăuți).

Șomuz: Pascal C. – Neagoe G. (78 Podgorodețchi V.), Șandru N., Kuruc N., Baltariu R., Arăpașu A., Nechitoaia I. (64 Zamă I.), Mircescu D. (85 Dohotaru I.), Melinte B. (81. Ungureanu P.), Padovei V., Julei E. Rezerve neutilizate: Pascal A., Scutariu A., Cucuruzac O.

Antrenori: Dan Dăscălescu și Iulian Darabă.