Şomuz Fălticeni la un pas de podium în Liga a IV-aActualitate

Şomuz Fălticeni la un pas de podium în Liga a IV-a

Duminică, 5 aprilie 2015, a fost programată etapa a 22-a în Liga a IV-a.

După o primă repriză săracă în ocazii la cele două porţi, Şomuz Fălticeni a reuşit să înscrie trei goluri foarte frumoase în poarta Avântului Volovăţ. Vişinar a deschis scorul în minutul 57, cu un şut de la peste 30 de metri. Zece minute mai târziu, Ailincăi, introdus de câteva minute în teren, a dublat avantajul gazdelor cu lovitură de cap, după o centrare perfectă a profesorului Andrei Ailenei.

Acelaşi Ailenei a încercat câteva execuţii de efect dar nu a reuşit să-şi treacă numele pe lista marcatorilor. Până la final Şomuz a dus scorul la 3-0 prin golul reuşit de Cara cu un şut de la marginea careului advers.

O victorie meritată care păstrează echipa din Fălticeni în lupta pentru podium. Victoria de astăzi a dus echipa lui Radu Anania pe locul 4, la două puncte de locul 2 (5 puncte în spatele liderului).

ŞOMUZ Fălticeni – AVÂNTUL Volovăţ 3-0 (0-0)

Au marcat: Vişinar (57), Ailincăi (67), Cara (71)

Şomuz: Georgescu (79 Nistor) – Căeriu, Furtună, Ştefăroi, Vişinar, Săvoaia, Antonesei, Handîc (56 A. Ailenei), Cara (78 C. Alexandru), Nechitoaia, Gliz (61 Ailincăi). Antr. Radu Anania.

Avântul: Berbenciuc – Maftian, Rusu, Scîntei, Popovici, Nichitean, Gavriliuc, Leuciuc, Gheorghe I., Bilivorschi, Păcurari. Rezerve: Sfîrnaciuc, Prelipcean, Cojocari, Viusencu. Nistor I. Antr. Gheorghe Vicol.

Şomuzul Preuteşti a stat

Clasament: 1. Bucovina 2 Pojorâta – 51p./ 2. Progresul Fr. Vechi – 48p./ 3. Bradul Putna – 47p./ 4. Şomuz Fălticeni – 46p./ 5. Silva Udeşti – 46p./ 6. Şomuzul Preuteşti – 43p./ …/ 15. Moldova Drăguşeni – 19p./ 16. Recolta Fântânele – 17p./ 17. Flacăra Vic. de Jos – 10p./ 18. Voinţa Stroieşti – 0p.

Fălticeniul a pierdut primul loc în liga juniorilor A1

Juniorii echipei Şomuz Fălticeni au pierdut pe teren propriu în faţa uneia dintre contracandidate. Frustrarea este cu atât mai mare pentru că singura reuşită a meciului a fost un autogol în prima repriză. După acest moment fălticenenilor nu le-a mai ieşit nimic… De pasul greşit al celor de la Şomuz a profitat Bucovina 2 Rădăuţi.

Şomuz: Nistor V. – Stafie, Lateş, Apetrei, Sgîian, Aioanei, Sandu, Tanasă, Ilie, Tofan, Chiticaru. Rezerve: Toma, Dorneanu, Lupu, Movileanu, Dumitrache, Nacu. Antr. Iulian Darabă.

Avântul: Nistor I. – Savu, Motriuc, Covaşi, Buzdugan, Juravle, Apetrei, Nechita, Bostan, Cotos, Florea. Rezerve: Hîj, Lăzărescu, Vicol, Buznean. Antr. Adrian Ursachi.

Rezultate:

Viitorul Liteni – Victoria Vatra Moldoviţei 4-1
Silva Udeşti – Recolta Fântânele 2-1
Ştiinţa Vic. de Sus – Bucovina 2 Rădăuţi 1-4
ŞOMUZ Fălticeni – AVÂNTUL Volovăţ 0-1 (0-1)
Progresul Frătăuţii Vechi – Moldova Draguseni 8-0

Clasament: 1. Bucovina 2 Rădăuţi – 70p./ 2. Avântul Volovăţ – 67p./ 3. Şomuz Fălticeni – 66p./ 4. Progresul Fr. Vechi – 66p./ 5. Şomuzul Preuteşti – 63p./ … / 15. Moldova Drăguşeni – 24p./…/