Șomuz Fălticeni învinsă pe teren propriu. Trei penalty-uri primite de echipa vizitatoareSport

Încercând să obțină o nouă victorie, echipa locală de fotbal a suferit o înfrângere usturătoare pe teren propriu, în Liga a 3-a.

Sporting Liești, o echipă redutabilă în deplasare (locul 3 la acest capitol), a marcat de 5 ori în întâlnirea de pe Stadionul “Tineretului”, profitând de faptul că formula de joc a fălticenenilor a suferit numeroase improvizații ca urmare a absenței unor titulari (în urma suspendărilor și a accidentărilor). Gălățenii au primit trei lovituri de pedeapsă din partea centralului Bogdan Florea.

Maniera de arbitraj a nemțeanului i-a iritat pe jucătorii și conducătorii Șomuzului dar și pe cei circa 300 de spectatori.

Șomuz putea să deschidă scorul în minutul 10. Tomescu a scăpat singur în careul advers și, fiind incomodat de un fundaș (nu a știut să cadă), a trimis mingea pe lângă portar, dar și pe lângă poartă.

A urmat apoi o ocazie de gol a lui Eduard Julei, care a trimis mingea puțin pe lângă poartă, cu un șut în diagonală din colțul careului advers.

Apoi oaspeții au beneficiat de primele două lovituri de la 11 metri, în minutele 20 și 33 (al doilea la o neatenție în apropiere de linia de fund), iar în minutul 36 fălticenenii au rămas cu un jucător mai puțin, Tomescu fiind eleiminat după primirea celui de-al doilea cartonaș galben.

Șomuz a dat semne de revenire imediat după pauză, când au ratat o ocazie imensă de gol.

Jocul s-a rupt însă în minutul 69, când Lieștiul a marcat al treilea gol, iar echipa din Fălticeni nu a mai contat în joc.

Arbitrul de centru a intrat în istoria Ligii a 3-a în minutul 82, când a acordat penalty la un fault pe care acesta la văzut în marginea careului. Așteptând fluierul de final, oaspeții au mai marcat o dată și în primul minut al prelungirilor.

În urma acestui rezultat, Șomuz Fălticeni rămâne pe primul loc retrogradabil. Situația rămâne neschimbată însă și în privința celorlalte echipe aflate în zona retrogradabilă.

Pentru Șomuz Fălticeni urmează alte două examene dificile. O nouă deplasare lungă pentru un meci extrem de greu pe terenul celei de-a doua clasate, Oțelul Galați. Partida se va juca peste trei zile, în etapa intermediară de miercuri, 10 aprilie 2019. Sâmbătă, 13 aprilie, fălticenenii vor reveni în fața propriilor suporteri, pentru confruntarea cu Știința Miroslava.

“Am fost încrezători că o să facem un joc bun și o să obținem un rezultat pozitiv, dar jocul nu a decurs în favoarea noastră. La scorul de 0-0 am avut două ocazii de a înscrie pe care nu le-am fructificat. Cum în fotbal ocaziile se răzbună, și nu este drept de fiecare dată, am avut parte de o jumătate de repriza pe care trebuie să o uităm. Oaspeții au beneficiat de două lovituri de pedeapsă și un om în plus încă din prima repriza. Pentru noi, a doua repriză a fost o misiune imposibila să mai reducem proporțiile scorului, deoarece oaspetii au mai beneficiat de încă o lovitură de la 11 metri. După un meci cu 3 lovituri de pedeapsă împotriva echipei și un cartonaș roșu, nu cred că puteam face mai mult de atât. Ne așteaptă o deplasare grea la Galați, dar o să încercam sa ne mobilizăm pentru următoarele etape”, a declarat antrenorul Iulian Darabă.

Șomuz Fălticeni – Sporting Liești 0-5 (0-2)

Marcatori: Anastasie Adrian (20 pen.), Sevastian Marius (33 pen.), Băhnașu Cristian (69, 90+1), Bîrlădeanu George (82 pen.)

Șomuz Fălticeni: Pascal C. (cpt.) – Neagoe G., Ailenei F., Iușcă I. (63 Damian G.), Baltariu R., Buziuc C. (80 Murărașu A.), Podgorodețchi V. (46 Mircescu D.), Stanca A., Julei E., Tomescu G., Cotoară G. (67 Negură F.). Rezerve neutilizate: Pascal A., Mreană C. Antrenor: Geo Stanca.

Sporting Liești: Vădeanu C. – Dumitru B., Maftei Cl., Dima D., Sevastian M., Munchiu D., Constantinescu C., Iancu I., Mihu A., Stan A., Anastasie A. Au mai intrat: Băhnașu C., Bîrlădeanu G., Manea M., Dănăilă G. Antrenor: Ionuț Niculcea.