Remiza liderului Șomuz Fălticeni la Vatra Moldoviței reaprinde speranțele în disputa pentru titlul județeanSport

Duminică, 13 mai 2018, au fost programate partidele etapei a 21-a în Liga a 4-a suceveană.

Liderul clasamentului, Șomuz Fălticeni, a obținut doar o remiză la Vatra Moldoviței în fața unui adversar incomod, pe un teren greu, afectat și de ploaia care a căzut încă din primele minute ale jocului.

Vatra Moldoviței a avut 2-0, goluri venite după două cornere. Fîrcal a deschis scorul cu o frumoasă lovitură de cap, în minutul 26, iar Strugari a transformat o lovitură de pedeapsă acordată pentru un henț în careu comis de Lelcu.

Atacantul fălticenenilor și-a răscumpărat greșeala cu o nouă dublă, reușită în minutele 66 și 87, după faze de joc bine lucrate de coechipierii săi.

De remiza Șomuzului a profitat direct Viitorul Liteni, care a câștigat la Drăgușeni, dar și Progresul Frătăuții Vechi, care a revenit pe podium, beneficiind și de remiza Juniorului Suceava.

Încă o etapă cu multe goluri martate în jocurile echipelor din Preutești și Dolhasca.

Siretul Dolhasca a obținut cea mai categorică victorie a rundei, 7-0 pe terenul Omniei.

La Preutești, echipa gazdă a învins Gura Humorului cu 5-2, după o dublă a lui Sorin Dutciuc și un hat-trick al lui Cătălin Vasiliu. Cu trei absențe în lot, Preuteștiul a introsus în lot 2 juniori. La doar 15 ani, Codruț Botezatu a fost pe teren 30 de minute, interval în care a oferit o pasă de gol.

Recolta Fântânele – FC Pojorâta 2-7

Clasament: 1. Șomuz Fălticeni – 50p./ 2. Viitorul Liteni – 46p./ 3. Progresul Frătăuții Vechi – 43p./ 4. Juniorul Suceava – 42p./ 5. Siretul Dolhasca – 38p./ 6. Zimbrul Siret – 35p./ 7. Victoria Vatra Moldoviței – 31p./ 8. Moldova Drăgușeni – 30p./ 9. Șomuzul Preutești – 29p./ 10. FC Pojorâta – 23p./ 11. Stejarul Cajvana – 19p./ 12. Foresta II Omnia – 19p./ 13. CS Gura Humorului – 9p./ 14. Recolta Fântânele – 7p.

Victoria Vatra Moldoviței – Șomuz Fălticeni 2-2 (1-0)

Au marcat: Fîrcal Viorel (26), Strugari Nicolae (58 pen) / Lelcu Theodor (66, 87)

Victoria: Solcan V. – Negură A., Tîmpescu A., Moroșan N., Țigănescu T., Beldie C., Soare B., Ciornei A., Fîrcal V., Pelinar S., Niculcea D. Rezerve: Macovei D., Strugari N., Ilie C., Dinu M., Ursachi V., Negură T., Solcan D. Antrenor: Lazăr Nicolae.

Șomuz:  Pascal C. – Țigănașu G., Kuruc N. (52 Lelcu Th.), Neagoe G., Julei E. (82 Luțac R.), Obreja M., Bandi E., Padovei V., Luchian L., Zamă I., Bosancu Ov. Rezerve: Nour B., Șorodoc E., Șandru N. Antrenori: Anania Radu (principal); Darabă Iulian (secund).

Șomuzul Preutești – CS Gura Humorului 5-2 (1-0)

Au marcat pentru Preutești: Dutciuc Sorin (2), Vasiliu Cătălin (3)

Șomuzul: Iederan – Ciurlă C., Lăcătușu M., Botoșanu, Ciurlă A., Homneac, Gheorghe I., Clim Ov. (Chihaia), Blanariu ( Zaharia (Botezatu C.), Dutciuc, Vasiliu C.

Au marcat pentru Siretul:  Marius Ciobanu (3), Vlad Costan (2), Bogdan Ghiarasim, Florin Sava

Siretul: Pascal A. – Darabă, Ciobanu Alin, Ciobanu Andrei, Ungureanu, Grădinaru, Ferariu C., Ghiarasim, Gradinaru Vali, Costan, Ciobanu Marius.