Remiză la Fălticeni între CS Nicu Gane și Internazionale Vaslui în Campionatul Național de Futsal U19Sport

CS Nicu Gane Fălticeni a primit vizita lidrului Internazionale Traian în etapa a 6-a a Campionatului Național de Futsal U19, Seria 1.

Meciul direct dintre primele două clasate s-a jucat sâmbătă, 10 martie, în Sala “Gabriel Udișteanu”.

Neînvinsă în campionat, echipa din Vaslui a fost condusă de 3 ori pe tabela de scor. Fălticenenii au fost tot timpul la conducere, dar oaspeții au avut puterea să egaleze.

La pauză a fost 2-1 pentru CS Nicu Gane, după 20 de minute de joc în care gazdele au fost de cel puțin 5 ori în situații clare de gol. Ritmul s-a păstrat și în repriza secundă, dar gazdele nu au reușit să profite de ocaziile avute.

Prin comparație, în prima etapă a turului vasluienii au câștigat cu 15-3. A fost meciul de debut în competițiile oficiale de futsal pentru echipa din Fălticeni.

Blanariu Sergiu, Năstase Alexandru, Sava Silviu, Pintilei Andrei, Sava Sergiu, Tudose Teodor, Gagiu Ionut, Amariei Claudiu, Spivac Ionut, Trifan Sergiu, Jora Stefan, Botezatu Codrut, Dolceanu Marin

“Chiar dacă am întâlnit liderul seriei noastre, o echipă foarte bine organizată, mobilizarea exemplară și dorința de revanșă ne-a adus un rezultat bun. Sunt mulțumit de atitudinea băieților și de modul în care au tratat jocul. Deși am avut trei jucători indisponibili, din diferite motive, am reusit sa prestăm un joc de calitate, cu multe faze de poartă. Ne creem foarte ușor faze periculoase însă de multe ori suntem supeficiali la finalizare. Cu mai multă atenție, astăzi puteam obține mai mult însă, în concluzie, acest rezultat reflectă ceea ce a fost în teren. Urmeazaă marți o deplasare foarte grea la Darabani, o echipa care va face totul pentru a obține victoria”, a declarat antrenorul Marcel Irimie pentru Cronica de Fălticeni.

CS Nicu Gane Fălticeni – Internazionale Traian Vaslui 3-3 (2-1)

Au marcat pentru gazde: Sava Sergiu (2 goluri) și Sava Silviu

Arbitri: Corduneanu Andrei și Iftode Silviu (Fălticeni)