Preuteştiul şi Pojorâta la egalitate înainte de confruntarea directăSport

Preuteştiul şi Pojorâta la egalitate înainte de confruntarea directă

Liga a IV-a a programat astăzi a 12-a rundă. Primele două clasate, Şomuzul Preuteşti şi Bucovina II Pojorâta împart primele două poziţii, la egalitate de puncte, în timp ce Silva Udeşti a ajuns la 26 de puncte şi a urcat pe locul 3. Prima parte a clasamentului este completată de Progresul Frătăuţii vechi – 25 de puncte şi trei echipe cu 24 de puncte: Bradul Putna, CS Gura Humorului şi Şomuz Fălticeni.

Şomuz Fălticeni a pierdut în primul meci, sâmbătă, cu 2-1, la Gura Humorului. Fălticenenii au avut ghinionul să-şi înscrie un autogol în prima repriză (Antonesei). Ilie a restabilit egalitatea în primele zece minute ale rundei secunde iar Humorul a câştigat meciul cu un gol din penalty în urma unei greşeli în compartimentul defensiv al fălticenenilor.

<strong>Şomuz:</strong> Vamanu – Furtună, Căeriu, Ştefăroi, Săvoaia, Antonesei, Cara, Handîc, Nichitoaia, Luţac. Ailincăi. Au mai intrat Aioanei, Vicu, Ilie şi Vişinar. Antr. Radu Anania.

Meciul de la Liteni a avut o cu totul altă partitură decât disputa de la mijlocul săptămânii, din Cupa României, când Preuteştiul s-a impus cu 5-0. De această dată oaspeţi s-au întrebuinţat serios pentru a obţine cele trei puncte. Unicul gol a fost înscris în prima repriză de Cătălin Vasiliu cu un şut de la 16 metri, după o incursiune a lui Crăciun, plecat cu mingea din propriul teren. De menţionat că Liteniul a beneficiat de un penalty, apărat de juniorul Bencef.

<strong>Şomuzul:</strong> Bencef – Filip, Ungureanu, Botoşanu (Radu V.- r2), Constantin, Stanca, Bălău, Dragomir (Cozma – r2), Crăciun, Irimia (Simiraş – r2), C. Vasiliu.