Liga 3 – Șomuz Fălticeni întâlnește în deplasare pe Gloria BuzăuSport

Liga 3 – Șomuz Fălticeni întâlnește în deplasare pe Gloria Buzău

Un nou meci dificil pentru fălticeneni în etapa a 12-a.

Sâmbătă, în Crâng, Gloria Buzău va întâlni pe Șomuz Fălticeni.

Un joc în care fălticenenii nu au nimic de pierdut, dată fiind valoare adversarului.

Lider de conjunctură, în clasamentul care nu ia în calcul rezultatele celor de la CSM Roman (echipă retrasă din campionat), buzoienii nu concep să piardă cu Fălticeniul.

Gloria așteaptă ajutor și de la concitadina Metalul, care va juca, la aceeași oră, pe terenul Oțelului Galați.

Cum presiunea, este pe Gloria Buzău, echipei noastre nu-i rămâne decât să facă un joc bun, în ciuda numeroaselor absențe din lot, în special în compartimentul defensiv.

Nicușor Kuruc și Adelin Arăpașu sunt suspendați, Dumitru Mircescu și Nicoale Șandru sunt accidentați. Un alt jucător pe care echipa nu poate conta este Paul Ungureanu.

Constrânsă de ora programării meciului, conducerea ACS Șomuz Fălticeni a decis să facă deplasarea spre Buzău încă de vineri, după antrenamentul din această după-amiază.

Antrenorii Dan Dăscălescu și Iulian Darabă își doresc un nou joc bun al echipei, așa cum s-a întâmplat cel puțin în ultimele 3 deplasări.

Absențele din lot, deși importante, le oferă unor jucători, utilizați mai puțin în etapele precedente, posibilitatea de a demonstra că pot fi utili echipei în momente dificile.

Partida va fi condusă de Robu Ovidiu, din Popeşti-Leordeni – Ilfov,  ajutat la cele două tușe de  Iugulescu Petruţa, din Târgovişte, și  Petrea Alexandra Theodora, din Bacău.

Observatori: Lapa Ioan, din Vaslui, și Bădescu George, din Bucureşti.

Înaintea jocului de sâmbătă, Șomuz Fălticeni ocupă poziția a 11-a în clasamentul Seriei I.

Programul etapei a 12-a

Vineri, 9 noiembrie, ora 14:00
CSM Paşcani – CSM Roman
*Nu s-a disputat. CSM Roman este la a doua neprezentare, ceea ce va duce la excluderea din campionat și la anularea tuturor rezultatelor. 

Sâmbătă, 10 noiembrie, ora 14:00
CSM Râmnicu Sărat – Sporting Lieşti
Suporter Club Oţelul Galaţi – Metalul Buzău
Ştiinţa Miroslava – KSE Târgu Secuiesc
Sănătatea Darabani – Foresta Suceava
ACSM Ceahlăul Piatra Neamţ – CSM Focşani
SCM Gloria Buzău – Şomuz Fălticeni
Bucovina Rădăuţi – FC Botoşani 2

ȘTIRI