Fălticeneanul David Arcip are doar 7 ani și este noul campion național în circuitul Tenis 10 MPGSport

Sâmbătă, 9 Decembrie 2017,  la București, a avut loc Turneul Campionilor Tenis 10 MPG, găzduit de C.S. Dinamo.

Competiția a reunit în jur de 80 de copii, din toate zonele țării, care în cursul anului 2017 au câștigat turnee în circuitul național MPG.

Între participanți s-au aflat și doi foarte tineri campioni din Fălticeni, reprezentanți ai Clubului Sportiv Nada Florilor: Ana Maria Dumitru (8 ani) și David Arcip (7 ani). Copiii din Fălticeni au evoluat în concurs la Nivelul Roșu.

“A fost o mare onoare pentru clubul nostru să fim prezenți la Turneul Campionilor de la București, să întâlnim cei mai buni jucători din România.

Ana Maria Dumitru a avut parte de o o grupă foarte grea, pierzând la limită calificarea în sferturile de finală. Doar două nume ale adversarilor, băiatul Alinei Tecșor, căpitanul nejucător al echipei naționale de tenis a României, și băiatul lui Doru Timaru, unul dintre primii antrenori ai Simonei Halep. Ana Maria a avut o evoluție bună și a reprezentat cu cinste clubul nostru.

David Arcip are 7 ani, joacă tenis de mai puțin de un an, dar are o ambiție extraordinară și susținere din partea familiei. Seriozitatea cu care tratează fiecare meci, puterea de concentrare, o mobilitate ieșită din comun, lovituri precise și inteligență în joc, sunt atuurile care l-au făcut pe David să devină noul campion la Nivelul Roșu al competiției în circuitul MPG.

David a terminat turneul fără înfrângere. În sferturile de finală a trecut cu 10-4 de o fetiță de la Academia Națională de tenis din Chișinău, iar în semifinale a învins, cu 10-3, un băiețel din Târgu Mureș. În finală s-a impus cu 10-3 în fața Nataliei Enache din Craiova.

Mulțumim domnului antrenor Doru Timaru, din Constanța, pentru că ne-a susținut în permanență și a crezut în succesul lui David. De asemenea, mulțumiri domnilor Andi Stan, de la Romfour, Grigore Florea, de la Raitar, și domnului primar Cătălin Coman, care ne-au susținut, ne încurajează și cred în noi, ne-a declarat instructorul Marcel Dascălu.

La sfârșitul acestei săptămâni, alți opt copii de la secția de tenis ACS Nada Florilor vor participa la Turneul Campionilor Tenis 10 FRT, organizat la Brașov.