Juniorii clubului ACS Nada Florilor s-au întors cu aproape 50 de medalii de la concursul de înot Cupa SomeșuluiSport

Juniorii clubului ACS Nada Florilor s-au întors cu aproape 50 de medalii de la concursul de înot Cupa Someșului

Continuă seria performanțelor excelente pentru înotul fălticenean. Sportivii clubului ACS „Nada Florilor” au avut o participare de succes la Cupa Someșului, competiție care s-a desfășurat la sfârșitul săptămânii trecute în orașul Beclean. Juniorii secției performanță au reușit să urce pe podium de aproape 50 de ori, ei fiind premiați de tot atâtea ori.

Întrecerea de natație a reunit peste 150 de sportivi din toate regiunile țării.

Lotul fălticenean, pregătit de Luis Lăcătuș, Andrei Pinticanu, Maftei Dragoș și preparatorul fizic Gabriel Bouariu, s-a impus în competiția pe cluburi, numărul mare de medalii propulsând ACS „Nada Florilor” pe locul I în clasamentul general pe echipe.

Dintre participanți s-au remarcat Sofia Maftei cu cinci medalii pentru locul I, Daria Silișteanu cu patru medalii pentru locul I și două pentru locul II și Rareș Pricopoaia cu două medalii pentru locul I, două pentru locul II și una pentru locul III.

Rezultate foarte bune au obținut Daria Alexa, Victor Chiriac, Ioana Georgescu, Daria Lupu, Aissia Prisecariu și Alecsia Tenciu care au urcat de patru ori pe podium.

ACS „Nada Florilor” Fălticeni și-a adjudecat patru titluri de „Cel mai bun sportiv al competiției” obținute de Sofia Maftei (2010), Daria Silișteanu (2009), Aissia Prisecariu (2008) și Rareș Pricopoaia (2008).

14 cluburi din România au participat la concursul de la Beclean, ce s-a desfășurat pe durata a două zile
Echipa de antrenori s-a declarat mulțumită de rezultate, afirmând că întrecerea din județul Bistrița s-a dorit un concurs de verificare înaintea Campionatului Național de Pentatlon de la Bacău.

ACS „Nada Florilor” Fălticeni este sprijinită de Romfour, Cabritur și Primăria Municipiului Fălticeni.

Fete 2010
Sofia Maftei
Locul  I – 50 m Spate, Liber, Bras, Fluture și 100 m Liber

Daria Lupu
Locul II – 50 m Bras, Liber, 100 m Liber și locul III 50 m Spate

Fete 2009
Alecsia Tenciu
locul I – 100 m Bras,
Locul II – 100 m Liber, 200 m Liber, Locul III 100 m Spate

Daria Silișteanu
Locul I – 200 m Liber, 200 m Mixt, 100 m Liber, 100 m Spate,
locul II – 100 m Bras și 100 m Fluture

Fete 2008
Aissia Prisecariu
Locul I – 100 m Spate
Locul II – 100 m liber, 100 m Fluture, 200 m Mixt

Rianna Amariei
Locul III – 200 m Mixt, 100 m Bras

Georgescu Ioana
Locul I – 100 m Fluture, 200 m Mixt
Locul II – 100 m Spate
Locul III – 200 m Liber

Daria Alexa
Locul I – 200 m Liber
Locul II – 100 m Bras
Locul III – 100 m Spate, 100 m Liber

Fete 2007
Maria Hrib
Locul I – 100 m Spate

Fete 2006
Alexia Bacalu
Locul III – 100 m Spate, 100 m Liber, 400 m Liber

Băieți 2008
Rareș Pricopoaia
Locul I – 100 m Fluture, 200 m Mixt
Locul II – 100 m Spate, 200 m Liber
Locul III – 100 m Liber

David Zarojanu
Locul III – 200 m Mixt, 200 m Liber

Băieți 2006
Victor Chiriac
Locul III – 100 m Fluture, 100 m Bras, 100 m Liber, 100 m Spate

ȘTIRI