Întotătorii din Fălticeni au obținut rezultate de excepție la Campionatul Național | Cronica de Fălticeni
Întotătorii din Fălticeni au obținut rezultate de excepție la Campionatul NaționalSport

În perioada 20-22 aprilie 2018, secția de înot a clubului ACS Nada Falticeni a participat la Campionatul Național de Înot, Etapa Regională copii 10-11 ani, competiție organizată la Bacău.

Din lot au făcut parte 9 sportivi: Amariei Rianna, Alexa Daria, Prisecariu Aissia, Baciu Amalia, Georgescu Ioana, Crîșmariu Luca, Zarojanu David, Pricopoaia Rareș și Marchidan Maximilian.

Sportivii din Falticeni, pregătiți de antrenorii Andrei Pinticanu și Luis Lăcătuș, au avut și de această dată o evoluție foarte bună, drept dovadă stând rezultatele și calificarea celor 9 înotători la Campionatul Național, competiție care va avea loc la Brașov, în perioada 22-24 iunie 2018.

Prisecariu Aissia: Locul 1 – 50m Fluture; Locul 2- 50m Spate,50m Liber,200m Liber
Amariei Rianna: Locul 3- 50m Bras, 200m Liber
Alexa Daria: Locul 3- 50m liber
Marchidan Maximilian: Locul 3- 200m Liber
Pricopoaia Rareș: Locul 1- 50m Bras; Locul 2- 50m Spate

Chiar dacă nu s-au clasat în primi 3, Zarojanu David, Crîșmariu Luca, Baciu Amalia, Georgescu Ioana au avut și ei rezultate foarte bune, îmbunătățindu-și performanțele și clasându se foarte aproape de podium.

Lotul ACS Nada Falticeni a ocupat locul 3 în clasamentul cumulat pe echipe. În clasamentul cumulat echipe, Fete 10 ani – Locul 1. În clasamentul cumulat echipe, Baieti 10 ani – Locul 2. Clasament individual cumulat, Fete 10 ani – Locul 2 prin Prisecariu Aissia. Clasament individual cumulat, Baieti 10 ani -Locul 2 prin Pricopoaia Rareș

“Mulțumim domnului primar Cătălin Coman pentru susținerea și sprijinul necondiționat, Romfour Tur pentru promovarea și încurajarea înotului fălticenean, părinților pentru tot efortul depus, domnului Gabriel Boariu, preparatorul fizic al echipei”, au țnut să precizeze antrenorii Pinticanu și Lăcătuș.