Înfrângere usturătoare suferită de Șomuz Fălticeni la BuzăuSport

Înfrângere usturătoare suferită de Șomuz Fălticeni la Buzău

Buzăul devine teritoriu interzis pentru fotbaliștii din Fălticeni.

Șomuz Fălticeni a suferit o înfrângere categorică pe terenul sintetic al echipei Metalul Buzău, scor final 6-2, la câțiva pași de arena Gloriei Buzău, locul unei triste amintiri în turul campionatului.

Meciul a început perfect pentru Șomuz. În minutul 2, fălticenenii au beneficiat de o lovitură de la 11 metri, tranformată de Eduard Julei.

Doar 5 minute s-au bucurat cei de la Șomuz. Gazdele au egalat în minutul 7, apoi s-au dezlănțuit. În minutul 17 gazdele au trecut în avatanj, apoi și-au securizat avantajul până la pauză

Patru goluri s-au marcat și în repriza secundă, tot cu echipa gazdă în prim plan, în condițiile în care Șomuz a pierdut, în urma accidentărilor, doi dintre jucătorii importanți din defensivă: George Neagoe și Nicușor Kuruc. Cel din urmă a ajuns la spital cu fractură la antebrațul stâng, urmând să lipsească timp de cel puțin o lună.

Fălticenenii au reușit să reducă din handicap abia în minutul 87, prin reușita lui Gabriel Cotoară.

În urma acestui rezultat, Șomuz Fălticeni a coborât pe primul loc direct retogradabil, însă la egalitate de puncte cu alte două echipe (FC II Botoșani și CSM Pașcani).

“Am plecat încrezători în deplasarea de la Buzău, dar am întâlnit astăzi un adversar care ne-a dominat încă de la începutul meciul, chiar dacă am marcat noi primii, prin Julei, din penalty.

Meciul a devenit și mai greu pentru noi după accidentările lui Neagoe și Kuruc (ajuns la spital după un contact aerian cu un adversar, cu mâna în ghips minim 2 săptămâni). Sperăm să trecem repede peste această înfrângere, și de acum ne gândim la meciul de acasă, cu Liești, care va fi un meci deosebit de important pentru noi și pentru realizarea obiectivului propus.

Avem încredere în jucatori pentru meciul de acasă, chiar dacă vor lipsi 2-3 titulari,  suspendați și accidentați”, ne-a declarat antrenorul secund Iulian Darabă.

Metalul Buzău – Șomuz Fălticeni 6-2 (3-1)

Stadion: „Cornel Negoescu”

Marcatori: Alin Iacob (7, 28, 49), Ionuţ Radu (17, 67), Cătălin Bardaş (54) / Eduard Julei (2 – pen.), Gabriel Cotoară (87)

Arbitri: A: Roman Cosmin (Iaşi), A1: Diaconu Andrei (Iaşi), A2: Puscasu Ana (Iaşi).

Observatori: Vădan Mugurel (Bucureşti), Obs: Lazar Mihail (Covasna)

Metalul Buzău: Crețu S. – Mihăeș V., Nedelcu Ș., Spătaru I., Mihai D., Bardaș C., Stan D., Ispir C. (cpt), Răileanu M., Iacob A., Radu I.

Rezerve: Toader C., Grăjdan A., Ion M., Badea G., Tănase R., Benga P., Manea M.

Antronor: Stan Valentin

Șomuz Fălticeni: Pascal C. (cpt) – Neagoe G. (accidentat – Zamă I.), Kuruc N. (accidentat – Mreană C.), Ailenei Fl., Mircescu D. (Murărașu A.), Baltariu R. (Cotoară G.), Tomescu G., Julei E., Podgorodețchi V., Luchian L., Cotiugă C.

Rezerve: Pascal A., Negură F., Murărașu A., Zamă I., Mreană C., Damian G., Cotoară G.

Antrenori: Geo Stanca și Iulian Darabă.