Înfrângere usturătoare pentru Șomuz Fălticeni la Târgu SecuiescSport

Înfrângere usturătoare pentru Șomuz Fălticeni la Târgu Secuiesc

ACS Șomuz Fălticeni a pierdut, fără drept de apel, meciul din etapa a 4-a, la Târgu Secuiesc, în Liga a 3-a, Seria I.

Meciul a avut loc sâmbătă, 15 septembrie, la ora 17.00, pe Stadionul „Doctor Sinkovits”.

Jocul a fost echilibrat până la marcarea primului gol al echipei gazdă, în minutul 18. Golul a venit după o reușită norocoasă a lui Veress Botond, mingea ricoșând din tibia acestuia în poarta lui Cătălin Pascal.

Șomuz a avut însă o șansă imensă de a restabili egalitatea și de a relansa partida, dar Iulian Dohotaru și Alin Scutariu nu au găsit soluția de a trimite mingea în poartă de la un metru, scoțându-l în evidență pe portarul gazdelor.

După această ratare, gazdele au reușit desprinderea prin Marius Ștefănescu, în minutul 31, acesta realizând dubla după alte 3 minute. Din acel moment, fălticenenii nu au mai contat în joc.

Jocul bun al celor de la KSE s-a concretizat și cu golul de 4-0, marcat în minutul 62, dubla lui Veress. Asaltul a continuat apoi la poarta lui Cătălin Pascal, care a reușit prin intervențiile sale să limiteze proporțiile scorului. În minutul 81, Cătălin Pascal a apărat o lovitură de la 11 metri, penalizare obținută de echipa gazdă după ce același Pascal a intervenit la un jucător care a scăpat singur spre poartă după ce a driblat trei adversari.

Fluierul final a consfințit o victorie categorică și meritată a gazdelor.

Șomuz Fălticeni: Pascal Cătălin (cpt) – Arăpașu Adelin, Dohotaru Iulian (59 Șandru Nicolae), Kuruk Nicușor, Baltariu Robert, Popovici Georgică (53 Pogdorodețchi Vadim), Nechitoaia Ioan, Zamă Ionel (71 Rață Marius), Julei Eduard, Melinte Bogdan (76 Mircescu Dumitru), Scutariu Alin. Antrenori: Dan Dăscălescu, Radu Anania.

Rezerve neutilizate: Pascal Andrei, Cucuruzac Octavian, Ungureanu Paul.

Staff-ul echipei Șomuz a recunoscut superioritatea celor de la KSE, o echipă bine închegată, care anterior câștigase surpinzător, cu 3-0, și în fața Rădăuțiului. Acest fapt nu este însă o scuză pentru jocul dezamăgitor al echipei.

Antrenorii Dan Dăscălescu și Radu Anania au la dispoziție o săptămână pentru a găsi soluții pentru următorul joc de acasă, cu Metalul Buzău, în condițiile în care fiecare partidă contează în economia campionatului, iar faptul că întâlnesc o nou promovată, le dă echipelor vizitatoare motive să abordeze meciurile având victoria ca obiectiv.

După înfrângerea de la Târgu Secuiesc, echipa din Fălticeni a coborât pe locul 14, cu 3 puncte, în condițiile în care alte 4 echipe, aflate în față, au acumulat același număr de puncte.

Un suporter al fălticenenilor a parcurs aproape 500 de kilometri (dus-întors), pe motocicletă, pentru a urmări meciul de la Tîrgu Secuiesc.

Rezultatele etapei a 4-a

În aceeași etapă, celelalte reprezentante ale județului Suceava au înregistrat rezultate pozitive: Foresta Suceava a scos un punct, pe final de joc, la Râmnicu Sărat, iar Bucovina Rădăuți a plecat cu toate cele 3 puncte de la Liești.

În derbiul Seriei I, primele două clasate au oferit o remiză albă, la Galați.

Vineri, 14 septembrie, ora 17:00
CSM Râmnicu Sărat – Foresta Suceava    1-1