Încă un eșec usturător pe teren propriu suferit de Șomuz FălticeniSport

Încă un eșec usturător pe teren propriu suferit de Șomuz Fălticeni

Una caldă, alta rece. După victoria răsunătoare de la mijlocul săptămânii, în deplasare la Oțelul Galați, echipa locală de fotbal, Șomuz Fălticeni a suferit un nou eșec pe teren propriu.

De această dată, Știința Miroslava, un adversar mult mai dificil, conform așteptărilor, a câștigat cu 3-0 pe Stadionul Tineretului. Din formula de start a Șomuzului au lipsit 3 dintre titularii obișnuiți, în urma accidentărilor și a suspedărilor.

Oaspeții au avut avantaj de un gol la pauză, iar Șomuz a avut un început mai bun în repriza secundă, când George Tomescu a ratat o ocazie imensă care ar fi putut relansa jocul.

Echilibrul partidei s-a rupt în minutul 63, odată cu eliminarea jucătorului Gabriel Cotoară, în urma cumulului de cartonașe galbene.

În ultimul sfert de oră al jocului, în interval de 5 minute, Miroslava a marcat de două ori și a tranșat soarta partidei.

Un rezultat care trimite din nou Fălticeniul deasupra primei poziții direct redrogradabile.

Pentru Șomuz urmează însă două jocuri deosebit de importante, cu echipe aflate la rândul lor în suferință.

Vineri, 19 aprilie, fălticenenii merg la Pașcani și au nevoie de punct sau puncte, în fața unei echipe care le-a făcut viața grea unor echipe mult mai bine cotate.

Apoi, în Vinerea Mare, la Fălticeni va poposi Sănătatea Darabani, la prima vedere un adversar facil.

Ne-am dorit să scoatem un rezultat bun, dar efortul depus în meciul cu Oțelul Galati s-a resimțit în meciul cu Miroslava. Este al doilea meci consecutiv de acasă când evoluăm cu un jucător în minus, iar asta a făcut misiunea noastră și mai dificilă.

Chiar dacă rezultatul nu ne-a fost favorabil, suntem mulțumiți de evoluția echipei, ceea ce ne dă speranța că ne putem îndeplini obiectivul. Ne așteaptă o deplasare grea, la Pașcani, un joc între două echipe care își doresc să se mențină în Liga a 3-a. Suntem motivați, ne vom pregăti și vom încerca sa scoatem un rezultat cât mai bun”, a transmis, din partea staff-ului tehnic, directorul sportiv Iulian Darabă.