Gloria Buzău realizează scorul etapei cu Șomuz Fălticeni și trece pe primul locSport

Gloria Buzău realizează scorul etapei cu Șomuz Fălticeni și trece pe primul loc

De ceea ce s-au temut înainte de această deplasare lungă și dificilă, nu au scăpat!

Șomuz Fălticeni a suferit o înfrângere drastică pe terenul Gloriei Buzău, în etapa a 12-a.

Fără 4 dintre titularii de bază, indisponibili din cauza suspendărilor și a accidentărilor,  fălticenenii au avut o primă repriză de coșmar pe stadionul din Crâng.

Gazdele au deschis scorul după 5 minute de la fluierul de start, iar până în minutul 22 au marcat de 3 ori. Până la pauză avantajul a urcat la 5-0.

A urmat apoi cursa de urmărire, de la distanță, cu Oțelul Galați. Aflate la egalitate de puncte, diferența o putea face doar golaverajul.

Gloria a profitat din plin de meciul cu Șomuz, pentru a trece pe primul loc, înainte ca acest lucru să se producă ca efect al anulării victoriei pe care Oțelul o avea în fața celor de la CSM Roman, echipă care s-a retras din campionat.

Cu 5 goluri marcate până la pauză, în condițiile în care și Oțelul marcase de 3 ori pe teren propriu, cu Metalul Buzău, cele două echipe se aflau la egalitate și în privința golaverajului. Golurile din repriza secundă au dus oficial Gloria Buzău pe primul loc.

În ciuda faptului că au încasat 7 goluri, fălticenenii au avut la rândul lor posibilitatea de a marca la Buzău, în 5 situații, ocaziile nefiind însă fructificate. Fălticeniul rămâne în continuare pe locul 11, în afara locurilor retrogradabile.

Antrenorii Dan Dăscălescu și Iulian Darabă au abordat acest joc cu următoarea formulă:  Pascal C.(cpt) (60 Pascal A.) – Neagoe G., Tacu C. (46 Podgorodețchi V.), Cucuruzac O., Dototaru I, Baltariu R., Julei E., Nechitoaia I. (76 Scutariu A.), Zamă I. (68 Negură F.), Melinte B., Padovei V.

Toate echipele aflate în ultima parte a clasamentului au fost învinse la rândul lor.  Bucovina Rădăuți a trecut cu 4-0, pe teren propriu, de FC II Botoșani, Foresta Suceava s-a impus cu același scor la Darabani, iar Sporting Liești a câștigat cu 3-0 la Râmnicu Sărat.

Sâmbăta viitoare la Fălticeni va veni Bucovina Rădăuți, care, după etapa a 12-a, a urcat pe locul 3.