Gala decernării premiilor Festivalului Internaţional de Creaţie şi Interpretare – 2015Cultură

Gala decernării premiilor Festivalului Internaţional de Creaţie şi Interpretare – 2015

       Accesări: 505

decernarea premiilor_trupa_protha_marele_premiu

Interpretare trupe de teatru

Trofeul festivalului:

Trupa de teatru “Protha” din Panciu, pentru adaptarea după romanul lui Eric – Emmanuel Schmitt, “Oscar şi Tanti Roz”, în regia lui Cătălin Sfîrloagă.

Imprumutul Promotional de Sarbatori

Trupa de teatru pentru copii şi tineret “Ghioceii” din satul Mingir, raionul Hînceşti, Republica Moldova pentru adaptare scenică a povestirii lui Ion Creangă „Soacra cu trei nurori”, regizor Mihail Sârbu.

Cel mai bun actor / cea mai bună actriţă (premii oferite de senatorul Ovidiu Donţu): Marin Lupanciuc (Trupa “Ghioceii”, Republica Moldova), Vlad Steclaru (Trupa “Protha” din Panciu), Mădălina Florea (Teatrul Club – Tineret Iaşi) şi Cristina Baboi (Trupa “Ghioceii”, Republica Moldova).

Premiul III: Roxana Arcona (Trupa “Dan Alecsandrescu” din Roman),   Andreea Lungu (Teatrul Club – Tineret Iaşi), Mihaela Mandaş (Trupa “Altfel” din Caracal), iar

Premiul pentru scenografie: trupele “Protha” şi “Ghioceii”.

Premii speciale: Trupa  “Altfel” – Centrul Cultural Municipal Caracal, pentru piesa piesa “Ţara lui Gufi”, Trupa “Ad – hoc” din Piteşti pentru „Arlecchino şi prietenii”, Trupa “Dan Alecsandrescu” din Roman pentru piesa “Efectul razelor gamma asupra anemonelor”.

Premiul pentru regie: regizorul Emil Gnatenco (Teatrul Club – Tineret Iaşi), pentru punerea în scenă a piesei “Câmpul de luptă pentru oameni şi pământ”.

Secţiunea Poezie – monolog

Categoria 7 – 13 de ani: 

Marele premiu: Carina Mihăilă, Ioana Tanţoş.

Premiul I: Andrea Mărtici, Adela Şurlea.

Premiul II: Maria Ţăranu, Sorana Siminoc, Robert Naforniţă, Bianca Avarvarei.

Premiul III: Claudia Petriceanu, Maria Grădinaru, Claudia Petrov.

Categoria 14-20 de ani: 

Marele premiu: Cristian Conache, Diana Afrăsinei.

Premiul I: Ioana Cojocărescu, Vlad Steclaru, Marin Lupanciuc.

Premiul II: Bianca Carabă, Miruna Tutoveanu.

Premiul III: Andrei Mihuţ, Bogdan Robu.

Premiul Special al Juriului – Stand-up Comedy: Maria Hopu, Liliana Răfăilă, Bogdan Capsa.

 

Festivalul Fălticeni Folk – Concursul de interpretare şi creaţie

Marele premiu al festivalului: Mateiana Anechiforesei (Fălticeni), Ionel Sebastian (Botoşani).

Premiul I: Grupul Elixir (Botoşani).

Premiul II: Grupul „Noi Doi” (Dorohoi).

Premiul III: Paul Tihan (Fălticeni).

Câştigătorii premiilor vor fi prezenţi cu piese pe CD-ul festivalului.

Premiul de debut: Oana Selena Carază (Neamţ).

Premiul preşedintelui Asociaţiei Fălticeni Cultural: Alexandra Conţu şi Paul Tihan (Fălticeni).

Premiile Asociaţiei Culturale Fair-Play: Mateiana Anechiforesei (Fălticeni), Sebastian Ionel (Botoşani).

Diploma „Inima Fălticeniului”: Ana Maria Pasat, Bianca Lazăr, Vlad Calimandriuc, Grupul „Gânduri noi”.

 

Secţiunea Creaţie – Artă plastică

Premiul I: Bianca Ciubotariu, Matei Dumitriu, Florin Olariu

Premiul II: Bianca Itu, Andrei Buruiană

Premiul III: Cristina Constantin

Secţiunea Scurt-metraje şi reclame culturale

Premiul I: Echipa Iustin Buculei şi Maria Rusu

Premiul II: Dorian Negrilă

Premiul III: Cosmin Ştefan

Menţiune: Sergiu Smerea

Alex S.

VIDEO:

[youtube=http://youtu.be/Z6t0gBg0f4A]

[youtube=http://youtu.be/HZP2B0fF15w]

ȘTIRI