Final de campionat în Liga 4. Șomuz Fălticeni învinsă în prelungiri de noua campioanăSport

Accesări: 378

Punct final în campionatul Ligii a 4-a.

Sâmbătă și duminică, 3-4 iunie 2017, s-au disputat partidele etapei a 26-a, ultima a sezonului.

La Rădăuți, noua deținătoare a titlului de campioană la nivel județean a învins cu 1-0 pe Șomuz Fălticeni (campioana sezonului trecut). Unicul gol al partidei a fost marcat în prelungiri. Fălticenenii au avut în teren opt jucători cu vârsta sub 21 de ani.

Șomuz: Pascal C. – Seliuc V., Neagoe G., Furtună E., Ailenei Fl. (Simion), Plăcintă M. (Netea), Plăcintă L., Pătrașcu, Zamă, Stanca, Sabie. Rezerve neutilizate: Florescu și Murărița. Antrenor Iulian Darabă.

Rezultate scontate în alte trei partide, la Siret, Gura Humorului și Vatra Moldoviței, unde s-au impus favoritele.

Surprinzător a fost însă rezultatul partidei de la Drăgușeni.

În derbiul zonei Fălticeni, Moldova Drăgușeni a învins cu 5-1 pe Șomuzul Preutești. La pauză echipa gazdă a avut avantaj minim (1-0). Golurile au fost marcate de Prisacă (2 goluri), Păcurari, Vicu, Sava, respectiv Andrei Aileni pentru Preutești.

Cu doar câteva zile în urmă echipa din Drăgușeni a fost penalizată cu 3 puncte de Comisia de disciplină a AJF Suceava, pentru că nu s-a prezentat pe teren în repriza a doua a meciului de campionat de la Fălticeni.

Victoria Vatra Moldoviței – Stejarul Cajvana 1-2

Viitorul Liteni și Recolta Fântânele au stat în această etapă.

Clasament final: 1. CSM Bucovina Rădăuți – 72p./ 2. CSO Viitorul Liteni – 58p./ 3. AS Progresul Frătăuții Vechi – 56p./ 4. ACS Șomuz Fălticeni – 52p./ 5. Șomuzul Preutești – 43p./ 6. AS Moldova Drăgușeni – 38p./ 7. Foresta II Siret – 36p./ 8. Stejarul Cajvana – 35p./ 9. Victoria Vatra Moldoviței – 28p./ 10. Forestierul Frumosu – 28p./ 11. Recolta Fântânele – 25p./ 12. CS Gura Humorului – 23p./ 13. AS Bradul Putna – 21p./ 14. AS Avântul Volovăț – 7p.

Potrivit regulamentului de organizare a competiției, ultimele trei echipe din clasament au retrogradat în Liga a 5-a. Astfel, pe lângă Bradul Putna și Avântul Volovăț, care s-au retras din campionat, va merge în ultimul eșalon și CS Gura Humorului.

Au promovat în Liga a 4-a echipele clasate pe primul loc în cele trei serii ale Ligii a 5-a: AS Releul Mihoveni, AS Voința Zvoriștea și CSM Dorna Vatra Dornei.