Fălticeneanca Shara Gușă încheie sezonul competițional cu medalie de argint la concursul „Cupa de iarnă Sadova”Sport

Premiată la ultima competiție pe anul trecut. Fălticeneanca Shara Gușă s-a întors acasă cu medalia de argint de la concursul național „Cupa de iarnă Sadova” care a încheiat sezonul 2016. Întrecerea, înscrisă în calendarul Federației Române de Tenis, s-a desfășurat la Câmpulung Moldovenesc între 27 și 30 decembrie.

La competiție au participat cei mai buni sportivi la tenis de câmp, băieți și fete, de la categoriile de vârstă 10, 12, 14 și 16 ani, din Botoșani, Cluj-Napoca, Constanța, Dorohoi, Fălticeni, Iași, Pașcani, Târgu-Mureș, Slobozia și Suceava.

După două meciuri disputate, pe care le-a câștigat categoric, Shara Gușă s-a întâlnit în finală cu principala favorită Iris Zbranca de la C.S.S. Constanța, care ocupă locul 7 în clasamentul național.

Jucătoarea din Constanța s-a impus în două seturi, 6-4, 6-1, sportivei din Fălticeni revenindu-i medalia de argint din competiție.

Începând de anul viitor, sportiva din Fălticeni va evolua la categoria rezervată sportivelor cu vârsta de 12 ani.

Shara Gușă este legitimată la clubul C.S. Select, iar din primăvară se va antrena la Iași.