Etapa ratata pentru echipele din zona Falticeni in Liga a IV-aSport

Etapa ratata pentru echipele din zona Falticeni in Liga a IV-a

Cele trei echipe din zona Fălticeni au pierdut pe linie partidele disputate astăzi în Liga a IV-a, etapa a 9-a. Odată cu prima înfrângere, 1-2 la Frătăuţii Vechi, Şomuzul Preuteşti a pierdut poziţia de lider în faţa fostei campioane, Bradul Putna. Echipa lui Ciprian Creţan a câştigat cu 2-0 la Fălticeni şi a trecut pe prima poziţie, în timp ce echipa din Fălticeni a încheiat fără puncte al treilea meci consecutiv. Cu terenul suspendat, Moldova Drăguşeni a întâlnit la Boroaia pe Bucovina 2 Pojorâta pierzând meciul cu 3-0.

Şomuz Fălticeni – Bradul Putna 0-2 (0-2)

Şomuz Fălticeni a înregistrat a treia înfrângere consecutivă în campionat. Cu antrenorul Radu Anania suspendat după partida de la Liteni, fălticenenii au întâlnit o echipă foarte motivată . Putnenii au înscris de două ori în prima repriză, prin Juravle (min. 14 – după ce l-a culcat în careu pe portar) şi Apostol (min. 39 – şut cu latul de la circa 30 de metri). Cu avantajul din prima repriză, oaspeţii au făcut totul pentru a păstra cele trei puncte dovadă că nu au avut niciun şut la poarta lui Georgescu în repriza a doua. Şomuz Fălticeni s-a chinuit să întoarcă rezultatul însă şuturile pe poarta lui Prutean nu i-au pus probleme acestuia. În minutul 68, Ailincăi şi Nichitoaia nu au reuşit să introducă în plasă mingea care s-a plimbat prin faţa liniei porţii. În minutul 75 Ailincăi a reluat peste poartă din 7 metri, iar în minutul 84 Vişinar a trimis mingea mult peste poartă la lovitura de la 11 metri acordată pentru fault în careu. Gazdele au încheiat meciul cu doar 10 jucători după ce Prisacă a luat mai întâi cartonaş galben iar apoi roşu după o discuţie aprinsă cu centralul partidei, în minutul 88. Arbitrul Ionuţ Ignat a acordat 5 cartonaşe galbene (3 oaspeţilor) şi un cartonaş roşu. Pentru Şomuz Fălticeni urmează un nou meci dificil, în deplasare, pe terenul echipei Şomuzul Preuteşti.

Şomuz: Georgescu – Furtună, Raţă, Niţu (73. Prisacă), Cara (59 Ailincăi), Handîc, Antonesei, Săvoaia, Nichitoaia, Aioanei (30 Luţac), Alexandru C. (46 Vişinar). Antr. Radu Anania.

Bradul: Prutean – Teleagă, Duman A., Duman D., Tomescu, Turliuc, Cornea (86. Cîrciu), Juravle, Huţanu, Apetri, Apostol (70 Georgescu M.). Antr. Ciprian Creţan.

Progresul Frătăuţii Vechi – Şomuzul Preuteşti 2-1 (1-0)

Final de meci dramatic la Frătăuţii Vechi. Oaspeţii au reuşit să egaleze în minutul 88, prin Cătălin Vasiliu, după o fază prelungită de atac la care au mai participat Maftei şi Irimia, ultimul centrând decisiv pentru golul egalizator. Bucuria oaspeţilor a fost de scurtă durată, după reluarea jocului gazdele au obţinut un corner iar din centrarea care a urmat mingea a fost trimisă cu capul în poarta Preuteştiului. Şomuzul Preuteşti a fost până la acest meci singura echipă neînvinsă în campionat. În urma acestui rezultat Preuteştiul coboară pe locul doi.

„În ciuda faptului că am fost conduşi, spun că victoria Progresului este nemeritată, cel puţin din perspectiva reprizei a doua. Am dominat această partidă, am dorit foarte mult să plecăm cu toate punctele şi asta ne-a costat. La 1-1 am crezut că putem da lovitura şi le-am dat prilejul gazdelor să înscrie. În numele colegilor, le mulţumesc celor 70 de suporteri care au mers cu noi în deplasare şi ne-au susţinut pentru un rezultat bun, dar nu a fost să fie. Oricum, echipele mari trebuie să înveţe şi din înfrângeri”, ne-a declarat antrenorul – jucător Cătălin Vasiliu.

Şomuzul: Bursuc – Filip, Simion, Cozma, Constantin (Botoşanu), Fl. Ailenei (Dragomir), Ungureanu, Crăciun (Beclea), Irimia, Simiraş (Maftei), Vasiliu C. Antr. Cătălin Vasiliu.

Rezultatele etapei a 9-a

Bucovina 2 Milişăuţi – Viitorul Liteni 4-1

Flacăra Vicovu de Jos – Recolta Fântânele 0-4

Zimbrul Siret – Victoria Vatra Moldoviţei 1-1

Voinţa Stroieşti – Silva Udeşti 0-4

Viitorul Vereşti – Ştiinţa Vicovu de Sus 1-1 (meci întrerupt în minutul 92)

Avântul Volovăţ – CS Gura Humorului 2-0

Moldova Drăguşeni – Bucovina 2 Pojorâta 0-3

Progresul Frătăuţii Vechi – Şomuzul Preuteşti 2-1

Şomuz Fălticeni – Bradul Putna 0-2

Clasament: 1. Bradul Putna – 24p./ 2. Şomuzul Preuteşti – 22p./ 3. Bucovina 2 Ciocăneşti – 22p. / 4. Progresul Fr. Vechi – 21p. / 5. Silva Udeşti – 19p. / 6. CS Gura Humorului – 18p. / 7. Şomuz Fălticeni – 18 p. / …/ 15. Moldova Drăguşeni – 4 p. / 16. Avântul Volovăţ – 4p. / 17. Flacăra Vicovu de Jos – 1p. / 18. Voinţa Stroieşti – 0p.