Elevii din Mălini, Râșca, Trușești și Bogdănești s-au remarcat la Concursul de matematică „Acolada”Educație

Elevii din Mălini, Râșca, Trușești și Bogdănești s-au remarcat la Concursul de matematică „Acolada”

Mediul rural are propriile competiții școlare. Istoria, geografia sau limba română sunt câteva discipline care îi reunesc pe elevii din diferite județe la concursuri importante, care au deja un renume în mediul educațional. Un astfel de concurs este Acolada, dedicat celor care iubesc matematica.

Organizatorul și inițiatorul acestuia este profesorul Vasile Solcanu din Bogdănești, iar anul acesta s-a desfășurat ediția a XIV-a.

Competiția a crescut de la un an la altul, iar de ceva timp atrage și elevi din alte județe.

Acolada se desfășoară de Ziua Copilului, pe 1 iunie, și are parte de un sponsor important, compania Dedeman, iar parte de organizare este asigurată de un grup de profesori de matematică cu rezultate deosebite.

Printre aceștia se află șefi de edituri, autori de culegeri și de manuale școlare, organizatori de concursuri de matematică, autori de probleme date la concursurile și la olimpiadele de matematică, îndrumători de elevi câștigători de numeroase premii și medalii la concursuri și olimpiade naționale și internaționale, membri ai comisiilor naționale de organizare a olimpiadei de matematică.

Anul acesta au participat peste 100 de elevi din clasele primare și gimnaziale din județele Suceava, Botoșani și Bacău.

Subiectele au avut un grad ridicat de dificultate, acestea fiind realizate de profesori suceveni, cu experiență, care pun la încercare nivelul de cunoștințe și gradul de pregătire a participanților.

Cele mai multe premii au fost câștigate de reprezentanții Școlii Gimnaziale „Nicolae Labiș” din Mălini, care și-au adjudecat 7 din cele 50 de premii importante ale concursului interjudețean de matematică.

Punctajul maxim în competiție, 40, a fost obținut de Vlad Airinei de la Școala Gimnazială nr.1 Bogdănești, pregătit de profesorul Vasile Solcanu, elevul fiind recompensat cu marele premiu Acolada.

Elevii suceveni au obținut trei premii I, patru premii II, cinci premii III și numeroase mențiuni.

Pe lângă elevii din Mălini s-au remarcat, reprezentanți ai școlilor din Botoșana (patru premii), Trușești (patru premii), Boroaia (2 premii), Râșca (două premii), Bogdănești (două premii), dar și elevi din Drăgușeni, Udești și Vadu Moldovei.

Subiectele au fost elaborate de profesori de la școli și colegii sucevene, dar și de la Universitatea „Ștefan cel Mare”.

Din comisia de evaluare a lucrărilor au făcut parte cadre didactice din Fălticeni, Suceava, Bacău și Târgu Ocna. Printre invitați s-au aflat doi profesori din Iași care activează la Centrul de Excelență și la revista „Gazeta de Matematică”.

Cei mai valoroși matematicieni de la sate, profesorii care i-au pregătit pe participanți, sunt Roman Elena (Râșca), Sava Lucica și Gogan Gabriela (Mălini), Bujorean Anișoara și Mireuță Cristina (Dumbrăveni), Bejinariu Otilia și Laurus Diana (Botoșana), Ghițu Rodica (Drăgușeni), Hasnas Cătălin (Trușești), Jalobai Mihaela (Preutești), Berariu Silvica (Boroaia), Gemeniuc Gabriela (Poieni), Sofia Alina Florina (Vadu Moldovei), Solcanu Vasile (Bogdănești).

Compania Dedeman, sponsorul principal al concursului, a oferit suma de 13.000 de lei pentru premierea concurenților și toate cheltuielile de organizare. Printre cei au sprijinit competiția interjudețeană de matematică se află Primăria Bogdănești, care a contribuit cu 1.500 de lei, și Editura „Taida” din Iași, care a oferit cărți tuturor concurenților.

Până la premiere, grupurile „Noițele” și „Armonia”, conduse de învățători Ion Costân și Gheorghe Apostol, au prezentat momente artistice pe scena Căminul Cultural Bogdănești.

Organizatorul și inițiatorul concursului, profesorul Vasile Solcanu, le-a mulțumit tuturor celor care s-au implicați în reușita ediției 2019, elevi, profesori îndrumători, părinți, membri ai comisiilor, invitați de onoare și sponsori, amintind că sunt așteptați la competiția de anul viitor.

Concursul de matematică Acolada este organizat Școala Gimnazială Bogdănești, în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Suceava și Colegiul Național Ștefan cel Mare din Suceava.

Premianții clasei a IV-a

  • Premiul I: Handragel Maria, Școala Gimnazială Râșca
  • Premiul II: Chiriloaia Florentina, Școala Gimnazială Râșca
  • Premiul III: Gogan Maria Veronica, Școala Gimnazială „Nicolae Labiș” Mălini
  • Mențiune I: Ursu Ciprian, Liceul Tehnologic „Mihai Eminescu” Dumbrăveni
  • Mențiune II: Tomescu Cristina, Școala Gimnazială Botoșana
  • Mențiune III: Băieș Iulia Florentina, Școala Gimnazială Botoșana

Premianții clasei a V-a:

  • Premiul I: Bulai Maia Alessia, Liceul „Demostene Botez” (Trușești, județul Botoșani)
  • Premiul II: Aramă Roxana, Colegiul Național ”Costachi Negri” (Târgu Ocna, județul Bacău)
  • Premiul III: Buzdugan Andrei Gabriel, Școala Gimnazială „Nicolae Labiș” Mălini
  • Mențiune I: Robu Alexandra, Școala Gimnazială Botoșana
  • Mențiune II: Matei Ioana Paula, Școala Gimnazială „Vasile Tomegea” Boroaia
  • Mențiune III: Loghin Andreea, Școala Gimnazială Preutești

Premianții clasei a VI-a:

  • Premiul I: Premiul I: Vesel Matei, Liceul „Demostene Botez” (Trușești, județul Botoșani)
  • Premiul II: Lazăr Andrei, Școala Gimnazială „Luca Gavril” Drăgușeni
  • Premiul III: Andrei Francesca, Școala Gimnazială „Vasile Tomegea” Boroaia
  • Mențiune I: Neacșu Alexandru, Liceul „Demostene Botez” (Trușești, județul Botoșani)
  • Mențiune II: Lăcătuș Samuel, Școala Gimnazială Poieni, Udești
  • Mențiune III: Amariei Cristian Alexandru, Școala Gimnazială nr.1 Vadu Moldovei

Premianții clasei a VII-a:

  • Premiul I: Airinei Vlad Gabriel, Școala Gimnazială nr.1 Bogdănești
  • Premiul II: Buzdugan Ioan Michail, Școala Gimnazială „Nicolae Labiș” Mălini
  • Premiul III: Apopi Stelian, Școala Gimnazială nr.1 Bogdănești
  • Mențiune I: Câmpanu Eduardo Daniel, Liceul Tehnologic „Mihai Eminescu” Dumbrăveni
  • Mențiune II: Ungureanu Tudor Dan, Școala Gimnazială „Nicolae Labiș” Mălini
  • Mențiune III: Turiceanu Daniela, Liceul „Demostene Botez” (Trușești, județul Botoșani)

Premianții clasei a VIII-a:

  • Premiul I: Plăcintă Alexandra, Școala Gimnazială „Nicolae Labiș” Mălini
  • Premiul II: Mitocaru Andrei Darius, Școala Gimnazială „Nicolae Labiș” Mălini
  • Premiul III: Drăniceru Bogdan Gabriel, Școala Gimnazială „Vasile Tomegea” Boroaia
  • Mențiune I: Cristinaru Andrei Cristian, Școala Gimnazială „Nicolae Labiș” Mălini
  • Mențiune II: Boca Ioan Doru, Școala Gimnazială Botoșana
  • Mențiune II: Lăcătuș Darius Otniel, Școala Gimnazială Poieni, Udești
Facebook Comments

ȘTIRI