După două rezultate pozitive Șomuz Fălticeni suferă un eșec usturător la Târgu NeamțSport

Șomuz Fălticeni a suferit ce-a de-a 5-a înfrângere în actualul sezon al Ligii a 3-a.

Încrezători că pot lega trei rezultate pozitive, după remiza de la Focșani și prima victorie pe teren propriu cu Botoșaniul, fălticenenii au pierdut cu 3-0 meciul disputat vineri, 25 octombrie, pe terenul nou-promovatei Ozana Târgu Neamț.

Șomuz a avut o primă repriză foarte bună, dar Andrei Mateiciuc a ratat, în minutul 10, o ocazie de gol care ar fi putut schimba cursul jocului.

A urmat însă a doua repriză, cu un start bun al gazdelor concretizat prin golul marcat de Andu Moisi, după o fază fixă, pericol cunoscut de echipa noastră.

Măsurile de precauție prelucrate la antrenamentul dinaintea jocului nu au avut însă efect.

Moralul fălticenenilor a scăzut și mai mult după ce Alexander Song a văzut al doilea cartonaș galben și a fost eliminat în minutul 56.

Chiar și în inferioritate, Șomuz a avut șansa egalării, însă același Mateiciuc nu a fructificat o pasă perfect trimisă în fața porții gazdelor, după o schemă bine lucrată de Afalna și Julei, la o lovitură liberă primită în minutul 61.

Replica Șomuzului nu s-a mai ridicat la nivelul așteptărilor celor peste 20 de suporteri care au făcut deplasarea la Târgu Neamț.

Finalul jocului i-a aparținut Ozanei, care a punctat de încă două ori, mai întâi prin Mercaș, în minutul 85 (un fost jucător al Șomuzului), apoi prin același Moisi, tot după o lovitură liberă.

În urma acestui rezultat, Șomuz coboară o poziție în clasament, ajungând pe locul 11, cu 9 puncte.

Urmează însă un meci foarte dificil, sâmbăta viitoare, pe Stadionul „Tineretului”, în compania echipei Ceahlăul Piatra Neamț.

Antrenorul Daniel Stoica trebuie să găsească soluții pentru a compensa lipsa suspendaților pentru acest meci: fundașul Alexander Song și mijlocașul Christ Afalna.

Ozana Târgu Neamț – Șomuz Fălticeni 3-0 (0-0)

Marcatori: Moisi Andu (49. 90). Mercaș Eusebiu (85)

Ozana Tg. Neamț: Bălan A., Balint B., Miron R., Moisi A., Huțanu I., Șerban D.,  Furtună I. (85 Popa M.), Asăvoaiei R. (62 Vavrița A.), Apostol A. (79 Mercaș E.), Hodorogea R. (90 Ungurenașu L.), Zaharia A. Antrenor: Daniel Zavate.

Șomuz Fălticeni: Pascal A. – Negură F. (57 Baciu A.), Toukam Fr., Song A., Iorga G. (80 Plăcintă C.), Chiseliță F., Marinescu R., Njindja W., Afalna Ch, Julei E. (cpt), Mateiciuc A. Rezerve neutilizate: Pascal C, Ionescu P., Zamă I., Robciuc F., Priboi A.

Antrenor: Daniel Stoica.

Arbitri: Mihuleac Gabriel (Iași), A 1- Hriscu Vlad (Iași) și Pușcașu Ana (Iași).

Observatori: Fridl Marian (Bacău), Suciu Ioan Viorel (Târgu Mureș).

Rezultatele etapei a 10-a (25-26 octombrie)

Aerostar Bacău – Oţelul Galaţi 2-0
FC Botoşani 2 – Bucovina Rădăuţi 0-2
Ozana Târgu Neamţ – Şomuz Fălticeni 3-0
Ceahlăul Piatra Neamţ – CSM Bacău 3-0
Ştiinţa Miroslava – KSE Târgu Secuiesc 2-0
CSM Focşani – Sporting Lieşti 1-0