CSS Nicu Gane Fălticeni s-a calificat la turneul semifinal în Divizia Volei – SperanțeSport

Un nou obiectiv îndeplinit pentru secția de volei a Clubului Sportiv “Nicu Gane” Fălticeni.

Respectând tradiția, fălticenenii au obținut calificarea la turneul semifinal al Campionatului Național de Volei – Divizia Speranțe.

Echipa pregătită de antrenorii Ionel Ciocan și Diana Floriștean a obținut două victorii în cel de-al 4-lea turneu din faza grupelor, organizat la Fălticeni.

După o victorie facilă în fața tinerilor jucători din Bistrița (3-0), fălticenenii au avut parte o de replică dârză a colegilor din Bacău. Cele două echipe luptau pentru poziția a doua în clasamentul final, care asigura calificarea directă la turneul semifinal. Meciul, disputat sâmbătă, a durat aproape 2 ore, iar CSS Nicu Gane s-a impus la limită, scor 3-2.

Duminică s-a jucat cel mai așteptat joc al turneului, cel dintre lidera CSS Botoșani și CSS Nicu Gane. În ciuda unui prim set foarte echilibrat, botoșănenii s-au impus cu 3-0 și au câștigat turneul de la Fălticeni. Echipa din Botoșani se anunță a fi una dintre favorite la câștigarea titlului național.

Fălticeniul a obținut calificarea cu o echipă aflată la primul sezon în actuala formulă, cu jucători mai mici ca vârstă, pentru nivelul competiției, un plus de experiență acumulat pentru următoarele competiții.

Turneul 4 Fălticeni / 3-4 martie 2018

Rezultate:

Sâmbătă 03/03

CSS Botoșani – CSS Bacău 3-1

CSS Nicu Gane Fălticeni – LPS Bistrița 3-0 (25-12/ 25-13/ 25-11)

CSS Botoșani – LPS Bistrița 3-0

CSS Nicu Gane Fălticeni – CSS Bacău 3-2 (30-28/ 17-25/ 25-16/ 16-25/ 15-6)

Duminică 04/03

CSS Bacău – LPS Bistrița 3-0

CSS Nicu Gane – CSS Botoșani 0-3 (20-25/ 17-25/ 17-25)

Campionatul Național de Volei SperanțeTurneul 4 Fălticeni / 3-4 martie 2018Rezultate: Sâmbătă 03/03CSS Botoșani -…